İran'dan gövde gösterisi

İran'da devrimin 31. yıldönümü bir yandan yine muhalif gösterilere ve polisin sert müdahalesine sahne oldu. Öte yandan hükümeti destekleyen kitleler adeta gövde gösterisi yaptı.

11.02.2010 - 10:31

İran'dan gövde gösterisi

İran'da İslam Devrimi'nin 31. yıldönümü kutlanıyor. Rejim taraftarları gövde gösterisi için, muhalifler ise hükümeti protesto için sokaklara döküldü. Ancak İran güvenlik güçlerinin muhaliflere müdahelesi yine sert oldu. Bu kez sadece göstericiler değil, muhalif liderler ve eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi de hedefteydi.

Başkent Tahran'daki Azadi Meydanı'nda ise yüzbinlerce kişi İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a ve rejime destek vermek için toplandı. Topluluk ABD, İsrail ve İngiltere karşıtı sloganlar attı.

Öte yandan Tahran'da güvenlik güçlerinin, muhalif lider Mehdi Kerrubi'ye saldırdığı bildirildi.

Bir muhalif internet sitesi saldırının, Kerrubi, İslam devriminin 31. yıldönümü dolayısıyla yapılan gösteriye katıldığı sırada düzenlendiğini duyurdu.

Jaras sitesinde çıkan haberde, güvenlikçilerin Kerrubi'nin aracının camlarını kırdığı belirtildi, Kerrubi'nin yaralanmadığı kaydedildi. Aynı site, güvenlik güçlerinin eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye de saldırdığını bildirdi.

GÖSTERİCİLERİN ÜZERİNE ATEŞ AÇILDI
Bu arada yine muhalefete ait "Yeşil Ses" sitesinin haberinde, güvenlik güçlerinin, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi'nin, başkentin göbeğinde gösteri yapan yandaşlarına ateş açtığı ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği belirtildi.

GÖSTERİ OLMASIN DİYE İNTERNETE ERİŞİM KISITLANDI
Reformcuların gösterilerini engellemek için internete erişimin de kısıtlandığı belirtiliyor. Kutlamalar öncesi İran’da bazı muhalifler de tutuklandı.

HUMEYNİ'NİN TORUNU DA GÖZALTINDA
Yine Jaras sitesi, Ayetulah Humeyni'nin torununun da gözaltına alındığını yazdı. Sitede, Humeyni'nin torunu Zehra Eşraki ve eşi Muhammed Rıza Hatemi'nin, İran İslam Devrimi'nin 31. yıldönümü sebebiyle yapılan gösteri sırasında, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı duyuruldu.

Eşraki'nin eşi Hatemi'nin, reformcu eski Devlet Başkanı Muhammed Hatemi'nin kardeşi olduğu belirtildi.

Haberde, muhalif lider Mehdi Kerrubi'nin oğlunun da gözaltına alındığı bildirildi.

GÖVDE GÖSTERİSİ OLMALI
Tahran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın konuşma yapacağı meydanda büyük bir kalabalık toplandı. Yüzbinlerce hükümet yandaşı kutlamalara katılıyor. İran'in dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Batılı ülkelere mesaj vermek amacıyla kutlamalara katılımın yüksek olması çağrısında bulunmuştu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren kentin dört bir yanından başkent Tahran'daki Azadi Meydanı'na doğru hareket eden halk, İran bayrağı ile dini ve siyasi liderlerin fotoğraflarını taşıdı.

Meydan ve etrafını bayraklarla süsleyen İranlılar, dini lider Ayetullah Ali Hamaney ve Devrime bağlılıklarını ifade eden sloganlar attı.

ABD'YE, İSRAİL'E ÖLÜM
ABD ve İsrail'in İran'a yönelik askeri saldırı tehdidine karşı sık sık ''ABD'ye ölüm'', ''İsrail'e ölüm'' ve ''İngiltere'ye ölüm'' diye slogan atan halk, bu ülkeler aleyhinde ifadeler içeren dövizler ve pankartlar taşıdı.

Devlet televizyonunun canlı verdiği kutlama törenlerini 300'ü yabancı bin 200 gazeteci takip etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...