NTV

İran'dan 'İmralı' desteği

Dünya

İran, Türkiye'de başlayan "İmralı" sürecini desteklediğini açıkladı. İran Dışişleri Bakanı Ramin Mihmanperest, "İran, hükümetler ve halklar arasında barış sağlanmasını sürekli desteklemiştir" dedi.

"İran ve Türkiye ilişkilileri, daima karşılıklı saygı ve iyi komşuluk esasına göre kurulmuştur" diyen İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, "Bu bakış açısından dolayı İran, Türkiye'nin toprak bütünlüğü, istikrar ve güvenliğini kendi istikrar ve güvenliği olarak görmektedir" şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mihmanperest, 3 PKK'lı kadının Fransa'nın başkenti Paris'te infaz edilmesi konusuna da değindi.

Bazı yayın organlarında İran'ı suçlayıcı ifadeler yer aldığını belirten Mihmanperest, "Siyonistlere yakın basın yayın organlarının Türkiye halkını yıllardır İran'a karşı kötümser yapmaya çalıştığını" iddia etti.

İran'a suçlamaları "şeytani bir eylem" olarak nitelendiren İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran ve Türkiye arasındaki güçlü bağlardan dolayı bu çabaların boşa çıkacağını da savundu.