İran'dan 'kırmızı çizgi' uyarısı

Terör örgütü IŞİD'e uyarıda bulunan İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, "Kutsal mekanlar kırmızı çizgimiz" açıklaması yaptı.

iran-kuds_cizgi-122014

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, "Irak'taki kutsal mekanlar, İran'ın kırmızı çizgisidir. Bu mekanlar, IŞİD veya herhangi bir silahlı akımın tehdidi altına kalırsa İran derhal müdahale edecektir" dedi.

El Alem televizyonuna açıklama yapan İran Savunma Bakanı Dehkan, "Bizim için önemli olan bir sınır var. Eğer IŞİD bu sınırı ihlal ederse mutlaka karşılık verilecek. Irak'taki gelişmelerle ilgili Irak hükümeti bizden yardım isterse buna hazırız" diye konuştu.

İran'ın, Irak'ın Diyala bölgesine hava saldırısı düzenlediği yönündeki iddialara net cevap vermeyen Dehkan, "Güvenliğimiz bizim için çok önemlidir. Eğer sınırlarımızın ötesinden tehdit içeren bir terörist akımı varsa girişimde bulunuruz. Bizim kırmızı çizgimiz, ulusal güvenliğimizdir" ifadelerini kullandı.

'SÜLEYMANİ EĞİTİM VERİYOR'
Dehkan, İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani'nin Irak'taki varlığı konusunda ise şunları söyledi:

"Süleymani, Irak ordusu ve halkı tarafından oluşturulan birliklere, IŞİD'e karşı mücadelede danışmanlık ve eğitim vermek amacıyla Irak'ta bulunmaktadır. Biz hiçbir askeri gücü, İran adına Suriye ve Irak'a göndermedik ve yerleştirmedik. Ülkemizden bazı uzmanlar sadece yerel güçlere eğitim ve operasyonların yönetilmesi konusunda danışmanlık yardımında bulunmaktalar."

LÜBNAN ONAY VERMEDİ
İran'ın Lübnan'a askeri yardım teklifine de değinen Dehkan, "Lübnan yasalarına göre, bu ülkeye ikinci bir devletin yardım veya hibe yapması için bu ülkenin hükümeti tarafından onaylanması gerekiyor. Farklı siyasi grupların temsilcilerinden oluşan Lübnan hükümeti, İran'ın yapmak istediği yardımlara onay vermedi" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...