İran'dan Mısır'daki darbeye ilk tepki

Mısır'da ordunun yönetime el koyarak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırmasına İran'dan ilk tepki geldi. İran, Müslüman Kardeşler'in Mısır'da yeniden seçimi kazanacağını iddia etti. Mısır'da ise Mursi yanlıları bugün dev gösteriler düzenleyecek. Ordu barışçıl gösterilere izin vereceğini açıkladı.

05.07.2013 - 09:51

İran'dan Mısır'daki darbeye ilk tepki

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Meclis haber ajansına verdiği demeçte, Mısır'daki askeri darbenin ABD ve Suudi Arabistan'ın yeşil ışık yakması sonucu gerçekleştiğini savundu.

Burucerdi, Müslüman kardeşlerin daha dikkatli ve tedbirli hareket etmeleri halinde Mısır siyasetinde yeniden yerlerine alacağını söyledi.

Mısır'da yönetimi ele geçiren ordunun, erken genel seçim vaadinden bulunduğunu hatırlatan İranlı yetkili Burucerdi, "Müslüman Kardeşlere yeniden bir fırsat verilmesi halinde, yeniden seçilerek iktidara gelir" dedi.

'İÇ SAVAŞ' UYARISI
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan da, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından görevden uzaklaştırılması sonrası "iç savaştan kaçınılması" uyarısında bulundu.

Abdullahiyan, "Mısır toplumunda şiddet düşmanların çıkarlarına hizmet eder. Mısır halkı, siyonist rejim ve düşmanların fırsatçı yaklaşımlarını önlemeli ve demokrasi sürecinin kazanımlarını korumalı" dedi.

YEMEN'DEN KINAMA
Yemen'de koalisyon hükümetinin en büyük ortağı Yemen Birlik Partisi de, Mısır ordusunun, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden alması ve anayasayı askıya almasını kınadı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yanlısı parti, yaptığı açıklamada, "Mısır ordusu halkın iradesine karşı darbe yapmış ve Mısır halkının yüzlerce şehit verdiği 25 Ocak devriminin ilk kazanımı olan demokratikleşme sürecini baltalamıştır" ifadesine yer verdi.

MURSİ YANLILARI GÖSTERİ YAPACAK
Mısır'da ordunun darbe yaparak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırması sonrasında gerginlik sürüyor. Mursi yanlıları bugün dev gösteriler düzenleyecek.

ORDUDAN UYARI
Mısır ordusu, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yayımladığı bildiride, barışçıl gösterilere karışılmayacağını ancak yasaların ihlal edilmesi halinde müdahale edileceği uyarısında bulundu.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
Mısır'ın bazı kentlerde Mursi yanlılarıyla karşıtları arasında çıkan çatışmalarda da 100'den fazla kişi yaralandı. Sina yarımadasında silahlı kişiler Mısır ordusuna ait kontrol noktalarıyla, El Ariş Havaalanı ve Refha'ta bir polis karakoluna saldırdı. Saldırılarda bir asker öldü, iki asker de yaralandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...