İran: Herkes bombardımanı durdurmalı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suriye'de herkesin bombardımanı durdurması gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 16.02.2016 - 14:44 | Son Güncelleme : 16.02.2016 - 14:45

İran: Herkes bombardımanı durdurmalı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nde konuştu.

İnsan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım uygulanan ülkenin İran değil "Yemen'i bombalayan Suudi Arabistan" olması gerektiğini savunan Zarif, Avrupa ile insan haklarıyla ilgili diyaloğa girmek istediklerini dile getirdi.

Zarif, "Avrupa ile insan hakları ile ilgili olarak diyaloğa girmek istiyoruz. Ama bu karşılıklı olmalı. Bir monolog ya da öğüt verme olmamalı" dedi.

Bölgedeki sorunun, mezhep ya da din kaynaklı olduğu yönündeki anlayışın gerçeği yansıtmadığını savunan Zarif, yaşananların belirli ülkelerin Saddam Hüseyin'in ardından bölgede yeni bir denge kurma çabasıyla ilgili olduğunu savundu.

Suriye'de ateşkes istediklerini belirten Zarif, bu yönde daha önce planlar açıkladıklarını ancak kabul edilmediğini iddia etti.

AVRUPA'DAN RUSYA'YA SUÇLAMA

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ise konuşmasında Suriye'deki son gelişmelerle ilgili Rusya'yı suçladı.

İnsanların ölmeye devam ettiğini söyleyen Brok, "Bunun bir sebebi de vekalet savaşları. Kimin kimden daha az hatalı olduğunu söyleyemeyeceğim. Dramatik durum ve insani trajediler karşısında mümkün olan en kısa sürede bir çözüm bulmalıyız. Rusya'nın pazarlık zemini oluşturmak için zaman kazanmaya dönük bir müdahalesi var. Bu da mümkün olan en kısa sürede çözüm bulmayı zorlaştırıyor ve daha fazla insani trajedilere neden oluyor" dedi.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ile İran Dışişleri Bakanı Zarif arasında "Rusya" polemiği yaşandı. 
Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ile İran Dışişleri Bakanı Zarif arasında "Rusya" polemiği yaşandı. 

BOMBARDIMAN POLEMİĞİ

İran Dışişleri Bakanı Zarif ve Brok daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Brok, "Suriye muhalefetine dönük bombardımanın durdurulması gerektiğine inanıyoruz. Saldırılar, müzakereler için zaman kazanma olmamalı. Müzakerelere derhal başlamalıyız. Bu hem insani trajediler açısından iyi değil hem de bir anlaşmaya varmak için adil değil" diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in "Suriye'de ateşkes sağlanması için 3 ay önce çağrı yaptıkları" yönündeki açıklaması üzerine Brok, "O halde Rusya'yı ve diğerlerini bombardımanı durdurmaya çağırın" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif'in yanıtı ise "Herkes (bombardımanı) durdurmalı" oldu.

Sayfa Yükleniyor...