İran, Beşşar Esad rejimine karşı düzenlenmesi planlanan askeri operasyon hakkında Batı’yı açık bir şekilde uyardı.

ISNA haber ajansının haberine göre, İran’ın dini lideri Ali Ayetullah Hamaney, ‘ABD’nin Suriye’ye yapacağı askeri müdahalenin bölge için faciaya neden olacağı’ uyarısını yaptı.

Hamaney, “ABD’nin müdahalesi bölge ülkeleri için facia olur. Bölge şu an barut gibi ve geleceği kimse göremiyor” dedi.

TÜRKİYE DE UYARILDI
İran, Suriye'ye karşı yapılacak bir harekata katılmanın sadece İsrail'in çıkarlarına yarayacağını savunarak, Türkiye ve bölge ülkelerini uyardıklarını duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyid Abbas Arakçı, “Türk dostlarımızı Suriye'ye karşı girişilecek bir saldırının Siyonist rejimin çıkarlarına hizmet edeceği konusunda dikkatli olmaya çağırıyoruz” dedi.

Muhtemel bir saldırının Ortadoğu'yu sarsarak, bütün bölgeye yayılabileceğini söyleyen Arakçı, “Bütün bölge akılcı davranmalı ve krizin hazmedilemeyecek boyutlarını ulaşmasına izin vermemelidirö diye konuştu.

'4 GÜN DAHA GEREKİYOR'
Suriye’de iki gün önce incelemelere başlayan Kimyasal Silah Denetleme Heyeti’nin, dün verilen aranın ardından yeniden göreve başladığı belirtildi. Şam’ın eteklerinde, isyancıların kontrolünde olan bölgesinde çalışmalara başlayan heyet, kimyasal silah izlerini araştırıyor.

Aktivist Salam Muhammed, Reuters'a Skype üzerinden verdiği bilgide, 'BM heyetinin Maleiha kasabasına geldiğini ve isyancı kuvvetlerin kontrolünde kimyasal silah saldırısı yapıldığı iddia edilen bölgede incelemelere başladığını' belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, bugün yaptığı açıklamada, 'BM heyetinin işini yapmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu' söyledi. Ki-Mun, '4 gün ek süre gerektiğini' belirtti.

Ban Ki-mun, 'Suriye'deki tarafların kimyasal silah kullanıp kullanmadığını belirlemek için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını' belirtirken, Suriye'de iki yılını dolduran savaştan gelen fotoğrafların, '21'inci yüzyılda gördüğümüz hiçbir şeye benzemediğini' ifade etti.

BM Genel Sekreteri, 'inceleme heyetinin işini yapmaya çalıştığını ve numuneler topladığı gibi kimyasal silahlardan etkilendiği iddia edilen kişilerle görüştüğünü' söyledi.

Haritanın büyük halini görmek için tıklayınız!
Haritanın büyük halini görmek için tıklayınız!