İran Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ekonomik İlişkiler Müsteşarı Ahmed Nurani, yaptığı açıklamada, "Türk heyetinin ülkeyi ziyaretinden önce İran hükümeti, Türk tırlarının yakıt depolarının mühürleme uygulamasını 'depolarının dolu olması şartıyla' askıya alma kararı verdi. Tırların gerekli hazırlıkları ve altyapıyı oluşturmaları için uygulama bir hafta süreyle askıya alındı" dedi.

Yarın akşam saatlerinde Türkiye'den İran'a gelecek heyetle, iki ülke sınırlarında uzun kuyruklara neden olan sorunun çözümü için görüşmeler yapacaklarını belirten Nurani, "İki ülke yetkilileri arasındaki görüşmelerin ana gündemini tırlar oluşturuyor. Ümit ediyorum, iki tarafın müzakereleri sonucu sorun çözülür" diye konuştu.

Nurani, iki ülke arasında akaryakıt fiyatlarındaki farklar nedeniyle tırların yakıt depolarının mühürlenmesi meselesinin, Türkiye tarafının isteği doğrultusunda yapıldığına işaret ederek, kararın, alt yapı oluşturulmadan uygulamaya geçirilmesinin uzun kuyrukların oluşmasına sebebiyet verdiğini söyledi.

Söz konusu kuyrukların, bazı medya organları tarafından abartılı şekilde aktarıldığını savunan Nurani, bu sorunun "iki ülke ilişkilerinin gelişmesini istemeyenler" tarafından kullanıldığı belirtti.

Nurani, "Yarın gelecek Türk heyetiyle gerçekleştirilecek görüşmeler ve cumartesi günü yapılacak müzakerelerde olumlu sonuçlar ortaya çıkacağını ümit ediyorum" ifadesini kullandı.

İran'ın Ankara Büyükelçiliğinden 1 Aralık'ta yapılan yazılı açıklamada da İran'a giriş yapmak isteyen Türk plakalı kamyon ve tırlardan artık akaryakıt farkı tahsil edilmeyeceği, buna karşılık araçların yakıt depolarının sınırda mühürleneceği belirtilmişti. Bu uygulamadan sadece Türk tırlarının yararlanabileceği ifade edilen açıklamada, diğer yabancı ülke tırlarının ise eskiden olduğu gibi İran'a girişlerde akaryakıt farkı ödemek suretiyle ucuz yakıt alabilecekleri bildirilmişti.

İran Ekonomi Bakanı Ali Tayyipniya 29 Kasım'da İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye ve İran arasındaki tır sorununun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerdiği, "sınırlarda yakıt tanklarının mühürlenmesi" kararıyla çözüme kavuşturulduğunu ve uygulamanın yakın zamanda yürürlüğe gireceğini kaydetmişti.