İlişkili Haberler

ABD Başkanı Donald Trump'ın atadığı ABD'nin yeni BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley göreve başladıktan sonra BM Güvenlik Konseyi'ni İran'ın füze denemesini görüşmek üzere acil toplantıya çağırdı.

Toplantıyla ilgili yapılan açıklamada, "ABD, İran'ın 29 Ocak'taki bir orta menzilli balistik füze fırlatması ışığında BMGK'yı acil istişareye çağırıyor" ifadesi kullanıldı.

Acil istişare toplantısının salı günü yapılacak Suriye konulu toplantının ardından yapılması bekleniyor.

Trump yönetiminin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, balistik füze denemesi yaptığı gerekçesiyle BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. 
Trump yönetiminin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, balistik füze denemesi yaptığı gerekçesiyle BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. 


İSRAİL BM'YE "ACİL" ÇAĞRISI YAPMIŞTI

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon bu çağrıdan saatler önce füze denemesinin, BMGK kararının ihlali olduğunu ve Konsey'in acil olarak toplanması gerektiğini belirten yazılı bir açıklama yayınlamıştı.

PENTAGON: İRAN BALİSTİK FÜZE DENEDİ

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan bir yetkili, İran'ın hafta sonu yaptığı iddia edilen balistik füze denemesinin başarısız olduğunu öne sürmüştü.

İran'ın pazar günü orta ölçekli balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini teyit ettiklerini belirten Pentagon yetkilisi, "Denemenin yeri konusunda bir şey diyemeyeceğim ancak füze fırlatıldıktan sonra atmosfere geri girmeden infilak ettiği için denemenin başarısız olduğunu söyleyebilirim" dedi.

"HORAMŞAHR" İNFİLAK ETTİ

ABD basınına göre İran'ın orta menzilli balistik füze denemesi başkent Tahran’ın 180 kilometre doğusundaki Semnan sahasında gerçekleşti. "Horamşahr" adlı orta menzilli balistik füze, infilak etmeden önce 965 kilometre yol aldı.

İRAN'A YAPTIRIMLAR KALDIRILMIŞTI

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya (5 artı 1) arasında varılan anlaşma sonucu Temmuz 2015'te oybirliğiyle alınan ve Ocak 2016'da yürürlüğe giren 2231 sayılı kararla daha önce İran'a yönelik alınan tüm yaptırım kararları geçerliliğini yitirirken, İran'dan nükleer başlıklı füze konusunda hiçbir faaliyette bulunmaması talep edilmişti.