İran’ın ilk kadın bakanı onay aldı

Ahmedinejad’ın sunduğu kabine listesinde onay alan 18 bakandan biri de İslam Cumhuriyeti'nin ilk kadın bakanı Merziye Vahid Destcerdi oldu.

İran’ın ilk kadın bakanı onay aldı

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad oturumun başında, kabinesinin meclis ile yakın işbirliği içinde çalışacağını vadetti ve milletvekillerinden destek istedi.

Oylamanın ilk dakikalarında Savunma Bakanlığı'na aday gösterilen, tartışmalı isim General Ahmed Vahidi onay aldı. Vahidi, 1994 yılında Arjantin'deki bir Yahudi kültür merkezine yönelen ve 85 kişinin ölümüne yol açan bombalama olayıyla ilgili olarak Interpol tarafından aranıyordu.

Meclisin onay verdiği isimlerden biri de Sağlık bakanlığına aday gösterilen Merziye Vahid Destcerdi 175 oy alarak resmen Sağlık Bakanı oldu. Destcerdi, onay almasıyla ülkede son 30 yılda hükümete giren ilk kadın oldu.

Yeni Sağlık Bakanı, mecliste güvenoyu aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Kabineye bir kadının seçilmesi ülke kadınları için önemli bir olaydır. Bugün başı dik ve gururluyum" ifadesini kullandı."İranlı kadınların tarihi arzuları gerçekleşmiş oldu" diyen Destcerdi, kabinede kadınlarla ilgili konuları takip edecek olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Listede yer alan diğer kadın bakan adaylar ise reddedildi. Eğitim Bakanlığı için Suzan Keşavrz ve Sosyal Yardım Bakanlığı için Fatıma Acurlu aday gösterilmişti. Meclisin reddettiği üçüncü aday ise Enerji Bakanlığı'na aday gösterilen Muhammad Ali Ebadi oldu.

Ahmedinejad oylama öncesi, Eğitim Bakanlığ'na aday gösterdiği Suzan Keşavrz ile konuşuyor. Ahmedinejad oylama öncesi, Eğitim Bakanlığ'na aday gösterdiği Suzan Keşavrz ile konuşuyor.

AHMEDİNEJAD: DEMOKRASİ GÖSTERİSİ
Hükümet ve programına ilişkin parlamento müzakereleri, Haziran ayında yapılan seçimlerin ardından yaşanan gerilimin gölgesinde, geçen haftasonu başlamıştı. Ahmedinejad, beş gündür süren oturumların 'tam bir demokrasi'nin göstergesi olduğunu savundu.

Ahmedinajad’ın ilk görev yılında gösterdiği listeden de 4 kişi onay alamamıştı. Yeni kabineden 3 isim onay alamamasına rağmen, kabine Pazar günü yapılacak ilk toplantıyla çalışmalarına başlayabilecek.

Güvenoyu verilmeyen üç bakanlık için Cumhurbaşkanı Ahmedinejad üç aylığına yeni bir ismi bakan vekili olarak atayacak, bu süre sonunda da ya bakan vekilini ya da yeni bir adayı güvenoyu için meclise tanıtacak. Onay alan kabinenin yaklaşık yarısı yeni isimlerden oluşuyor.

İLK SINAV
Kabinenin onaylanması Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın iktidarı ve sahip olduğu destek açısından önemli bir sınav olarak görülüyor. Ahmedinecad; seçimlerden bu yana bir krizle karşı karşıya görülüyor.

Parlamento oturumlarının gergin tartışmalara sahne olduğu bildiriliyor. Gözlemciler, cumhurbaşkanının hem muhafazakar destekçileri hem de reformcuların ciddi muhalefetiyle karşı karşıya kaldığını aktarıyor.

Kabinenin 21 üyesinden bazılarına bilgi ve deneyim düzeyleri nedeniyle eleştiriler yöneltilmişti. Meclisin bazı bakanları veto etme yetkisi bulunuyor.

Kabinenin atanma süreci, İran hükümetinin yurtdışında yoğun bir baskı yaşadığı döneme denk geldi.

ABD Başkanı Barack Obama, nükleer programına ilişkin yeni müzakerelere başlaması için Tahran'a bu ay sonuna kadar mühlet vermiş, aksi takdirde daha sert yaptırımların gündeme geleceği tehdidini dile getirmişti.

İran, nükleer programına ilişkin yeni öneriler paketini gündeme getirmeye hazır olduğunu söylüyor. Ancak önerilerin ayrıntıları henüz açıklanmış değil.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...