NTV

İran'ın müdahalesiyle ABD gemisi rota değiştirdi

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı

Dünya

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Hürmüz Boğazı'nda "USS Invincible" askeri keşif gemisinin İran botlarınca taciz edildiğini açıkladı. Taciz sonrası ABD gemisi rotasını değiştirmek zorunda kaldı.

İlişkili Haberler

Pentagon denizaltı füze tespit radarlarıyla donanımlı gemiye, boğazdan geçtiği sırada İran Devrim Muhafızları'na ait hücumbotlarca önleme yapıldığını ve geminin rotasını değiştirmeye zorlandığını açıkladı.

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Pentagon Sözcüsü Albay Jeff Davis, önlemenin "güvenli ve profesyonel olmayan bir yakınlaşma" olduğunu söyledi.

Geminin kendisini daha da tehlikeye atmamak için yolunu değiştirdiğini ifade eden Davis, botların gemiye 550 metreye kadar yaklaştığını belirtti.

Botlarla iletişime geçilmeye çalışıldığını ancak yanıt alınamadığını dile getiren Davis, "USS Invincible"a olay sırasında İngiliz Kraliyet Donanması gemilerinin eşlik ettiğini vurguladı.

Davis, "USS Invincible" gemisinin, iki gün önce de Umman Körfezi'nde bir İran firkateyni tarafından 150 metreye kadar yaklaşılmak suretiyle taciz edildiğini söyledi.

Bunun da "profesyonel olmayan bir yaklaşma" olduğunu belirten Davis, ancak firkateyn Amerikan gemisiyle paralel hareket ettiğinden bunu "güvenli olmayan bir yaklaşma" şeklinde nitelemediğini söyledi.

ETİKETLER