İran'ın nükleer programının en önemli kilometre taşı olan Fordo nükleer tesislerinde geçtiğimiz Pazartesi günü, İsrail seçimlerinden bir gün önce büyük bir patlama meydana geldiği ileri sürüldü. Söz konusu iddiayı ABD'nin muhafazakar internet sitesi WND ortaya attı.

İlişkili Haberler


Amerikan haber sitesi WND, Tahran'ın yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirdiği nükleer tesisi Fordo'da patlama olduğu haberinin kaynağını İranlı uzman Reza Halili'ye dayandırdı.

ABD ve İsrail'in olası hava saldırısından çekinen İran, Fordo nükleer tesisini kayalıkların 90 metre altına inşa etti. Fordo'da patlama olduğu iddialarına İsrail basını da geniş yer veriyor.

'KAZA YA DA SABOTAJ'
İsrail gazetesi "Yedioth Ahronoth" da, İsrailli yetkililerin, Fordo nükleer tesisinde patlama olduğunu doğruladıklarını açıkladı. İsrailli yetkililer, patlamanın "kaza" ya da "sabotaj" olduğu konusunda ise bilgileri bulunmadığını açıkladı.

İRAN'DAN YALANLAMA
İran ise nükleer tesisinde patlama olduğu iddialarını yalanladı. İngiliz Times gazetesine konuşan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Seyid Şemseddin Barbroudi ve İran Meclisi Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Başkanı Alaaddin Borujerdi, Fordo nükleer tesislerinde herhangi bir patlama olmadığını açıkladı.

İRAN SIR GİBİ SATLADI
Fordo'da yeraltında bulunan nükleer tesis, kuzeydeki kutsal Kum kentinin 20 km dışında, 60-90 metre derinlikte, kayalıkların altında bulunuyor. İran bu tesisin inşasına 2006-2007 yılları arasında başladı. Fordo'nun varlığından ise dünya 2009'da haberdar oldu.

Kısa bir süre sonra İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) müfettişlerini bölgede inceleme yapmaya davet etti. Fordo nükleer tesislerini yüzde 3.75 oranındaki uranyum zenginleştirmesinde kullanacağını açıklayan Tahran, daha sonra bundan vazgeçerek, tesislerde ArGe çalışmaları yapacağını duyurdu.

Haziran 2011'de ise İran, Fordo'da yüzde 19.75, yani orta derecede zenginleştirilmiş uranyum üreteceğini açıkladı. Aralık 2011'de zenginleştirme çalışması başlatıldı.