İran'la ticaret hapisle bitti

ABD'de İran'a yönelik ticaret ambargosunu ihlal eden İran asıllı bir kişiye 2,5 yıl hapis cezası verildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.08.2010 - 00:08

ABD'de, geçen haziran ayında İran'daki ailesinin kendisine havale yöntemiyle 3,4 milyon dolar göndermesi nedeniyle suçlu bulunan ve 25 yıla kadar hapsi öngörülen 35 yaşındaki Mahmud Rıza Banki, yapılan duruşma sonrası 2,5 yıl hapse mahkum edildi.

Hakim, Banki'nin 3,4 milyon dolarının elinden alınmasını talep eden bir karara da imza attı. Sanığın avukatı ise hem mahkumiyet hem de paranın elinden alınmasıyla ilgili kararı temyize götüreceğini söyledi.

Tahran doğumlu Banki'nin davasına bakan jüri, sanığı, İran'a yönelik ticaret ambargosunu ihlal etmekten, ruhsatsız para-aktarma işine karışmaktan ve yalan ifade vermekten suçlu bulmuştu.

Mahmud Rıza Banki'nin, Purdue ve California üniversitelerinde lisans eğitimi aldığı, Princeton Üniversitesi'nde kimya mühendisliği bölümde doktora yaptığı, 1996 yılından bu yana da ABD vatandaşı olduğu belirtildi.

ABD'de 1995 yılında kabul edilen, İran'a yönelik ticaret ambargosu, ABD vatandaşlarının, İran'a veya İran hükümetine mal, hizmet veya teknoloji sağlamasını yasaklıyor.

Banki'nin davası dikkatleri, elektronik para transferine, kuryelere ve gece postalarına dayalı havaleler olarak bilinen gayriresmi bankacılık sistemi üzerine çekmişti.

Sayfa Yükleniyor...