İranlı gazeteci Saberi Viyana'da

İran'da casusluk yapmakla suçlanan gazeteci Roxana Saberi, serbest bırakılmasının ardından Viyana'ya geldi.

Anadolu Ajansı 15.05.2009 - 17:36

İran'da ABD hesabına casusluk yapmakla suçlanan ve bir süre önce serbest bırakılan gazeteci Roxana Saberi Viyana'ya geldi.

Anne, babası ve kardeşiyle birlikte Viyana'ya gelen Saberi, "burada bir arkadaşının yanında bir süre dinlenerek geleceğiyle ilgili karar vereceğini" söyledi.

İran'dan ayrılmasına Avusturya'nın Tahran Büyükelçisi Michael Postl'un yardımcı olduğunu ifade eden ve kendisine teşekkür eden Saberi, Postl'un yargılanma sürecinde de İran resmi makamları nezdindeki girişimleriyle kendisine destek olduğunu belirtti.

İranlı baba ve Japon bir annenin çocuğu olan 32 yaşındaki Roxana Saberi altı yıldır İran'ın başkenti Tahran'da serbest gazeteci olarak çalışıyordu.

ABD ve İran vatandaşlığına sahip olan Saberi, Tahran'dan ABD'nin NPR adlı radyo istasyonu, Fox News televizyon kanalı ile İngiliz BBC kurumuna haber geçiyordu.

Saberi, ocak ayında "casusluk yaptığı" gerekçesiyle tutuklanarak, gizli bir celsede sekiz yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Avukatlarının itirazı üzerine temyiz mahkemesi tarafından mahkumiyeti iki yıllık tecilli cezaya çevrilen Saberi pazartesi günü Tahran'daki Evin hapishanesinden tahliye edilmişti.

Saberi'nin Tahran'a geri dönüp dönmeyeceği ise bilinmiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...