İlişkili Haberler

İran Yargı Erki'ne bağlı Mizan Haber Ajansı'na konuşan Yargıtay Başkan Yardımcısı Gulam Rıza Ensari, Zencani hakkında verilen idam kararının Yüksek Mahkeme tarafından onandığını belirtti.

Ensari, aynı davada yargılanan Zencani'nin ortakları hakkındaki idam kararlarının ise bozulduğunu söyledi.

Yolsuzluk ve evrakta sahtecilik yaparak devleti 2.8 milyar dolar dolandırmak suçlamasıyla 30 Aralık 2013'te gözaltına alınan İranlı işadamı Babek Zencani ile iki ortağı Mehdi Şems ve Hamid Fellah Herevi yargılandıkları davada suçlu bulunarak Devrim Mahkemesi tarafından idama mahkum edilmişlerdi.

İran medyasında geçen hafta yer alan haberlerde Zencani hakkındaki kararın iptal edildiği iddia edilmişti.

SARRAF'LA BAĞLANTI İDDİASI

Gümrük Bakanlığı’nın raporunda, Rıza Sarraf’ın sahibi olduğu şirketlerin Babek Zencani’nin şirketlerine hem para hem de altın aktardığı iddia edilmişti.

BABEK ZENCANİ KİMDİR?

42 yaşındaki Tahran doğumlu işadamı Babek Zencani eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde BM ve ABD tarafından İran’a uygulanan yaptırımları delerek İran’a döviz akışı sağlayan işadamı olarak biliniyordu.

Nisan 2013’te ABD ve AB’nin yaptırım listesine giren Zencani’nin yurtdışındaki hesapları dondurulunca İran’a döviz akışı kesildi. Zencani İran hükümetine 2.8 milyar dolar borcunu ödeyemedi.

Bu tarihten sonra Türkiye’den İran’a altın ticareti başlattığı öne sürüldü. İran Meclisi’nde üç yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Zencani 30 Aralık 2013’te İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla tutuklandı.