Rusya'dan "İranlı komutan Süleymani" yalanlaması

Irak ve Suriye'de faaliyetlerde bulunan İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin Moskova'da olduğu iddialarına Rusya'dan yalanlama geldi.

Anadolu Ajansı 14.08.2015 - 12:40

Rusya'dan "İranlı komutan Süleymani" yalanlaması

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü (IRGC) Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin Moskova'ya gelmediğini söyledi.

Rus basınına açıklama yapan Ryabkov, İranlı komutan Süleymani'nin Moskova'ya geldiği yönündeki açıklamaların şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Ryabkov "Biz geçen hafta, Amerikalı yetkililere Süleymani'nin geçen hafta Moskova'da bulunduğu yönünde bir bilgiye sahip olmadığımızı iletmiştik. Bu konunun kapandığını düşünüyorduk" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin mevkidaşı Sergey Lavrov'la dün yaptığı telefon görüşmesinde, Süleymani'nin Moskova'ya gitmesiyle ilgili kaygılarını dile getirdiğini belirtmişti.

Kasım Süleymani'nin Moskova'ya gittiğini kendisinin doğrulayamayacağını belirten Kirby, "Eğer doğruysa, bu durum Güvenlik Konseyi Kararı'nın ihlalidir ve kesinlikle ABD için çok kaygı verici bir olaydır" ifadelerine yer vermişti.

Süleymani'nin Moskova'da olduğuna dair iddialar basında da yer almıştı.

Sayfa Yükleniyor...