İranlı muhalif profesör öldürüldü

İranlı nükleer fizik uzmanı bir profesör öldürüldü. Muhalif lider Musevi'yi destekleyen profesörü, İran yönetimine göre İsrail ve ABD öldürdü.

12.01.2010 - 15:39

İranlı nükleer fizik uzmanı Profesör Mesud Muhammedi, başkent Tahran'daki evinin yakınında uzaktan kumandalı bombayla öldürüldü. Cinayetin faili bilinmiyor.

İran Devlet Televizyonu, Profesör Muhammedi'nin İslam devrimine bağlı bir akademisyen olduğunu ve devrim karşıtları tarafından hedef aldındığını iddia etti.

Dışişleri Bakanlığı da, saldırıda İsrail ve ABD parmağı bulunduğunu öne sürdü. Açıklamada, "ilk bulgular Siyonist rejim, Amerika ve onların kiralık ajanlarını işaret ediyor" denildi.

Öte yandan Muhammedi'nin ismi, Haziran ayında yapılan devlet başkanı seçiminden önce muhalif aday Mir Hüseyin Musevi'ye destek veren 240 üniversite öğretim üyesinin arasında yer alıyor.

Reform yanlılarının bir internet sitesi, seçimlerden önce Musevi'ye destek veren 240 öğretim üyesinin listesini yayımlamıştı. Muhammedi'nin görev yaptığı Tahran Üniversitesi, muhalefete destek veren öğrencilerin gösteri yaptığı merkezlerden biri durumunda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...