Mahkeme İslam karşıtı siyasetçinin iki yıl önce yaptığı bir konuşmada ayrımcılık yaptığına ve nefret söyleminde bulunduğuna karar verdi. Ancak Wilders’e herhangi bir ceza verilmedi.

Davaya konu olan olay 2 yıl önce yaşandı. Wilders’in bir mitinginde destekçileri Faslılara karşı slogan attı. Aşırı sağcı siyasetçi de “İcabına bakacağız.” diyerek onlara destek verdi. Mahkeme Wilders’in bu sözlerle Faslılara karşı nefreti körüklediğine ve ayrımcılık yaptığına hükmetti.

Yargıç Hendrik Steenhuis başkanlığındaki mahkemeden yapılan açıklamada, Wilders'in nefret söylemleri nedeniyle suçlu bulunmasının, demokratik olarak seçilen bir milletvekili için yeterli bir ceza olduğu ve Wilders'e ayrıca ceza verilmeyeceği belirtildi.

Irkçı Wilders ise karar öncesi sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, karar ne olursa olsun gerçekleri konuşmaya devam edeceğini ifade ederek, hiçbir hakim, siyasetçi veya teröristin kendisini durduramayacağını söyledi. Siyasetçi temyize başvuracağını da ekledi.

Başbakan Mark Rutte'den de Wilders'e tepki geldi. Rutte Wilders'in sözlerini geri almamasını durumunda seçim sonrası PVV ile koalisyona girmeyeceklerini açıkladı. Ana akım partiler de Rutte'nin sözlerine destek verdiler. 

Mart ayında yapılacak genel seçimler öncesi yapılan anketlerde Wilders'in partisi PVV %24 ile önde gidiyor. İkinci sırada ise Rutte'nin Liberal partisi bulunmakta. Fakat partilerin aksi açıklamalarına rağmen, Hollanda'da temsil sistemi gereği hükümeti kurma görevi birinci partinin liderine verilmekte. Bu durumda Wilders'in dahil olmadığı bir koalisyonun kurulamaması da söz konusu.