Irkçı lider Türkiye'ye gelmiyor

Hollandalı ırkçı ve İslam karşıtı lider Geert Wilders, gelen tepkiler üzerine Türkiye'ye gerçekleştirmeyi planladığı ziyareti iptal etti.

NTV Haber 03.12.2009 - 11:28

Hollanda'da, İslam ve yabancı karşıtı tutumuyla tanınan Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, gelen tepkiler üzerine Ocak ayında Türkiye'ye gerçekleştirmeyi planladığı ziyareti iptal etti. Diğer Hollandalı parlamenterler de Wilders'e destek için Türkiye'ye gelmiyor.

Heyet başkanı Evert Waalkens "ya hepimiz ya da hiçbirimiz" düşüncesinden yola çıkarak böyle bir karar aldıklarını söyledi. Waalkens, Geert Wilders'in Türk hükümeti tarafından ülkeye kabul edilmemesinden üzüntü duyduğunu belirterek, "Böyle bir kararı almayı istemezdik" dedi.

Geert Wilders de "Türkiye'ye Avrupa Birliği'ni neden hak etmediklerini anlatmak isterdim. Ama bu fırsatı kaçırdılar" dedi.

'Fitne' filmiyle İslam dünyasının tepkilerini çeken Hollandalı ırkçı siyasetçi Geert Wilders, Hollanda Parlamentosu'ndan bir grup milletvekiliyle birlikte Ocak ayında Türkiye'yi ziyaret etmeyi planlıyordu.

Yabancı karşıtı tutumuyla tanınan Özgürlük partisi lideri Geert Wilders, Türkler ve Müslümanlarla değil, İslam ideolojisiyle sorunum var diyordu. Wilders, 200 milyon yıl geçse de Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkacağını söylüyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...