Irkçı lider Wilders ve Dewinter'den "kışkırtıcı" ziyaret girişimi

Hollanda ve Belçikalı aşırı sağcı liderler Geert Wilders ile Filip Dewinter, Belçika'nın başkenti Brüksel'in Molenbeek bölgesine yapacakları ve "İslami safari" adını verdikleri ziyareti yoğun tepkiler üzerine iptal etti.

NTV Haber 03.11.2017 - 17:17 | Son Güncelleme : 03.11.2017 - 17:19

Irkçı lider Wilders ve Dewinter'den "kışkırtıcı" ziyaret girişimi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Molenbeek Belediyesi tarafından "kamu güvenliğine yönelik öngörülebilir tehdit" gerekçesiyle yasaklanmasının ardından aşırı sağcı liderler ziyaretten vazgeçti.

Brüksel Belediyesi de Hollandalı Geert Wilders'in ırkçı nefret mesajlarını Brüksel topraklarına yaymasına izin verilmeyeceğini açıklayarak ziyarete yasak getirdi.

Belçika'daki aşırı sağcı Flaman Partisi Dewinter'in sözcüsü, "Yasaları ihlal etmek istemiyorsak, planlarımızı gerçekleştiremeyiz" dedi.

Aşırı sağcı iki lider, 13 Kasım 2015'te yaşanan Paris saldırılarının yıldönümü öncesinde saldırganların oturduğu Brüksel'e bağlı Molenbeek bölgesini ziyaret etme kararı almıştı.

Wilders ve Dewinter, "Avrupa'nın cihat başkenti" olarak niteledikleri Molenbeek'e yapacaklari ziyarete "İslami safari" adını vermişti.

Sayfa Yükleniyor...