Vatikan'a bağlı Kudüs Latin Patriği Fuat Twal, İsrail'deki ayrımcı ve ırkçı duvar yazılarına ilişkin, "Eylemlere karşı İsrail liderleri sadece kınama yapıp birkaç kişiyi tutukluyor" dedi.

Vatikan'a bağlı Kudüs Latin Patriği Fuat Twal, Hayfa'da, son günlerde giderek artan ve ırkçı duvar yazılarıyla ilgili basın toplantısı yaptı.

"Aşırı ırkçı Yahudilerin saldırılarının Papa'nın ziyareti öncesi atmosferi zehirlediğini" belirten Twal, İsrail devletini de saldırılar karşısında yeterince tedbir almamak ve failleri adalet önüne çıkaramamakla suçladı.

Twal, "Eylemlere karşı İsrail liderleri sadece kınama yapıp birkaç kişiyi tutukluyor" diye konuştu.

"Bu aşırılık ve terör yanlısı eylem dalgası elbette makul kişileri endişelendiriyor" diyen Twal, yaşananlar karşısında İsrail hükümetini kaygılanmaya davet ederek, "Çünkü bu İsrail devletinin yurt dışındaki imajı için de çok kötü. Ayrıca İsrail devletinin kendine atfettiği demokrasi için de yıkımdır" ifadesini kullandı.

Twal sözlerini, "Bu noktada kontrolsüz vandalizm eylemleri atmosferi zehirliyor. Bu birlikte yaşama ve işbirliği atmosferini, özellikle de Papa Franciscus'un ziyaretine iki hafta kalmışken" diyerek tamamladı.

Kudüs'te geçen hafta, Hristiyan hacıların yoğunlukla konakladığı Notre Dam Otelinin dış duvarlarına kimliği belirsiz kişilerce sprey kullanılarak Hristiyan ve Müslümanları aşağılayan nefret içerikli yazılar yazılmıştı.