İrlanda’dan İsrail’e sert tepki

İrlanda, Dubai'de Hamas komutanlarından birine ocakta düzenlenen suikastta sahte İrlanda pasaportlarının kullanılmasına tepki olarak bir İsrailli diplomatı sınır dışı edeceğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.06.2010 - 15:09

İrlanda’dan İsrail’e sert tepki

İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin, İrlandalı yetkililer tarafından yürütülen soruşturmanın "yabancı bir istihbarat servisinin olaya karıştığını ve İsrail'in sorumlu olduğunu düşündürücü kanıtların bulunduğunu" gösterdiğini belirtti.

Martin, İrlanda hükümetinin bu kabul edilemez durumu protesto amacıyla İsrailli bir diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını söyledi.

Hamas'ın askeri kanadının kurucularından Mahmud El Mabhuh, 20 Ocakta Dubai'de bir otelde, İsrail ajanları tarafından düzenlendiğinden şüphelenilen suikastla öldürülmüştü. Mabhuh, otel odasında elektrik verilerek ve boğularak öldürülmüş halde bulunmuştu.

Dubai polisi, uluslararası polis teşkilatı (İnterpol) tarafından kırmızı bültenle aranan 27 suikast zanlısının İngiliz, İrlanda, Fransız, Avustralya ve Alman pasaportları taşıdığını belirlemişti.

İlgili ülkelerde başlatılan soruşturmalarda Dubai'ye gitmediklerini ifade eden zanlıların pasaportlarının, İsrail gizli servisi Mossad tarafından kopyalandığı şüpheleri gündeme gelmişti. Gelişmeler üzerine Batılı ülkelerle ilişkileri gerilen İsrail ise sürekli olarak, İsrail ajanlarının suikastta parmağı olduğu yönünde kanıt bulunmadığı şeklinde açıklamalar yapmış, ajanlarının rolü olduğunu ne doğrulamış, ne de reddetmişti.

Suikastta sahte İngiliz pasaportlarının kullanılmasına tepki olarak Londra da bir İsrailli diplomatı sınır dışı edeceğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...