Isaac fırtınası kasırgaya dönüştü

Amerika Birleşik Devletleri’nde kasırga alarmı... Luisiana eyaletinde olağanüstü hal ilan edilirken, kasırgaya dönüştüğü belirtilen Isaac fırtınası, tam 7 yıl önce Katrina’nın yerle bir ettiği New Orleans'a yaklaşıyor.

Haberler 28.08.2012 - 12:37

Isaac fırtınası kasırgaya dönüştü

Meksika Körfezi'ne doğru hızla ilerleyen Isaac fırtınası için ABD'de kasırga alarmı verildi.


Gücünü artırarak 1. kategori kasırgaya dönüştüğü belirtilen Isaac fırtınası, tam 7 yıl önce Katrina’nın yerle bir ettiği New Orleans'a yaklaşıyor. 29 Ağustos 2007 yılında 5 kategoride New Orleans'ı vuran Katrina kasırgası bin 400 kişinin ölümüne, on binlerce insanın evsiz kalmasına neden olmuştu.

Bugün akşam saatlerinde ya da yarın sabah Louisiana kıyılarını vurması beklenen kasırgayla ilgili, New Orleans Belediye Başkanı Mitch Landrieu, kent halkını "en kötü koşullara hazırlanmaları" konusunda uyardı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi'nden yapılan açıklamada da, şu anda Körfez suları üzerinde seyreden Isaac'ın, hızı saatte 120 kilometreye ulaşan rüzgarlarla şiddetini artırdığı bildirildi.

Isaac'ın bu gece ya da çarşamba gününün ilk saatlerinde Louisiana eyaletinin güneydoğu kıyılarında karaya vurmasının beklendiği belirtiliyor.

Isaac yüzünden Louisiana, Mississippi, Alabama ve Florida eyaletlerinde acil durum ilan edilirken, kıyılardaki bazı yerleşimler için tahliye emri verildi, bazı havaalanları geçici süreyle kapatıldı. Ayrıca Meksika Körfezi açığında 300'ü aşkın petrol ve gaz üretim platformu boşaltıldı.

Bununla birlikte Isaac'ın şiddeti, 29 Ağustos 2005 tarihinde bin 800 kişinin ölümüne neden olan Katrina ile karşılaştırıldığında hayli düşük kalıyor. Katrina, hızı saatte 252 kilometreye varan rüzgarlarla bir ara, en yüksek kategori olan 5. kategori kasırga seviyesine çıkmıştı.

FLORİDA'DA HAZIRLIK
Isaac'ın etkilerini hissetmeye başlayan Floridalılar ise hazırlık yapıyor. Florida ve Louisiana'nın yanısıra olağanüstü hal ilan edilen Mississippi'de de halk alarma geçti.

ABD'de 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Mitt Romney'in resmen Cumhuriyetçilerin başkan adayı olduğunun ilan edileceği Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı, Isaac nedeniyle bir gün gecikmeli olarak bugün Florida eyaletinin Tampa kentinde gerçekleşecek.

OBAMA'DAN OLAĞANÜSTÜ HAL KARARI
ABD Başkanı Barack Obama ise Louisiana eyaletinde Isaac tropik fırtınasına karşı önlem almak amacıyla dün olağanüstü hal ilan etti. Beyaz Saray, Obama'nın Louisiana Valisi Bobby Jindal'ı telefonla arayarak olağanüstü hal kararını ilettiğini açıkladı.

Olağanüstü hal çerçevesinde, Louisiana eyaletinde hayat kurtarmak, halkın güvenliğini, sağlığını sağlamak ve sahil bölgelerindeki yapıları fırtınaya karşı korumak için federal destek verilecek.

Jindal'in, dün geç saatlerde Obama yönetimine, fırtınaya karşı ek destek istediğini belirten bir mektup gönderdiği de belirtildi.

Bobby Jindal, mektubunda, olağanüstü hal ilan edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını, olağanüstü hal kapsamında federal desteğe ek olarak alınacak tüm acil önlemler için yapılacak harcamaların hükümet tarafından karşılanmasını talep etti.

Isaac fırtınasının şiddetini daha da arttırarak 2. kategoriye yükselebileceğinin tahmin edildiğini hatırlatan Jindal, bu durumda Louisiana eyaletinin çok etkileneceğini ifade etti.

Jindal, fırtınanın artık tüm ülkeyi tehdit ettiğini, bu tehdidin devlet ve yerel yönetim düzeyinde olağanüstü acil koruyucu önlemleri gerekli kıldığını belirterek, ülkenin bu türden acil koruyucu önlemler için şimdiden 8 milyon dolar bütçe ayırdığını vurguladı.

Beyaz Saray'dan, Jindal'ın mektubuna ve isteklerine henüz yanıt gelmedi.

Sayfa Yükleniyor...