İşbaşı yapan Yanukoviç'e istifa baskısı

Hükümet karşıtı gösterileri sonlandırmakta çaresiz kalan Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, dört günlük iznin ardından işbaşı yaptı.

03.02.2014 - 10:18

İşbaşı yapan Yanukoviç'e istifa baskısı

Avrupa Birliği (AB) politikası nedeniyle aylardır dev protestoların hedefinde olan ve toplu gösterileri engellemek için çıkardığı yasayı kendi elleriyle iptal etmek zorunda kalan Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukobviç, Perşembe günü aldığı dört günlük izni tamamlayarak işbaşı yaptı.

63 yaşındaki Yanukoviç'in istifasını isteyen muhalefet, geride kalan günlerde görüşünü değiştirmedi. Yanukoviç, geçtiğimiz hafta hükümet karşıtı eylem düzenlediği için gözaltına alınan aktivistler için af ilan etmişti.

Af karşılığında protestocuların ele geçirdiği binaları terk etmelerini isteyen Yanukoviç, krizin sonlanması için elinden geleni yaptığını ancak muhalefetin protestoları körüklemeye devam ettiğini söylemişti.

Başbakan Mikola Azarov, geçtiğimiz hafta Salı günü baskılar sonucu istifasını vermişti.

MUHALEFET LİDERİ YURT DIŞINA GİTTİ
Hükümet karşıtı gösterilerde kaçırıldıktan sonra darp edilmiş halde bulunan muhaliflerden Bulatov tedavi için yurt dışına gitti

Geçtiğimiz hafta kimliği belirlenemeyen kişilerce kaçırıldıktan sonra darp edilmiş halde bulunan Dmitriy Bulatov'un tedavi için Avrupa ülkelerinden birine gittiği bildirildi.

Vitaliy Kliçko'nun liderliğini yaptığı Udar (Darbe) Partisi'nden yapılan açıklamada, Kliçko'nun tedavi için yurt dışına giden Dmitriy Bulatov'a Borispol Havaalanı'na kadar refakat ettiği bildirildi.

Vitaliy Kliçko da yaptığı yazılı açıklamada, hastanede tedavi görmesine rağmen hükümetin Bulatov'u "rehin almak" ve diğer birçok aktivist gibi tutuklamak istediğini kaydetti. Kliçko, uluslararası direniş ve tüm Avrupa ülkeleri büyükelçilikleri temsilcilerinin hastanede bulunması sayesinde Bulatov'un Avrupa'ya gidebildiğini vurguladı.

Milletvekili Petr Poroşenko da sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Bulatov'un tedavi olmak, ayrıca zulümden korunmak ve gördüğü işkencelerden sonra rehabilitasyon için uçakla Letonya'nın başkenti Riga'ya hareket ettiğini bildirdi. Poroşenko, Bulatov'un Riga'dan geçeceği Litvanya'daki hastanelerden birinde tedavi göreceğini ifade etti.

AA’nın haberine göre, Bulatov'un tedavi için yurt dışına çıkmasına dün bir mahkeme tarafından izin verilmişti. Kitlesel kargaşa çıkardığı gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı bulunan Bulatov, geçtiğimiz günlerde kaçırılmış ve ormanlık alanda darp edilmiş halde bulunmasının ardından Kiev'teki özel bir hastaneye yatırılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...