NTV

İşçi Partisi'nin Genel Başkanı nükleer silah kullanımı hakkında açıklama yaptı

Anadolu Ajansı

Dünya

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Corbyn, "Artık Soğuk Savaş döneminde değiliz. Nükleer silah kullanımına karşıyım" dedi.

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Jeremy Corbyn ülkede zaman zaman tartışmalara neden olan İskoçya'daki nükleer silah tesisine ilişkin olarak, "Bence Trident'i yenilememeli, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması kapsamındaki yükümlülüklerimizi yerine getirmeliyiz" dedi.

Corbyn BBC Radyo 4'e yaptığı açıklamada başbakanlık koltuğunda otursa bile nükleer silah kullanımına gerek duymayacağını vurgulayarak, İngiltere'nin İskoçya'daki Faslane Deniz Üssü'nde bulunan nükleer silah tesisinin kaldırılmasını düşündüğünü yineledi.

Nükleer silah kullanımına karşı olduğunu hatırlatan Corbyn, "Artık Soğuk Savaş döneminde değiliz. Bu uzun zaman önce bitti. Nükleer silah tesislerine karşıyım. Nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya görmek istiyorum. Bunun gerçekleştirilebileceğine inanıyorum" diyerek dünyayı nükleer silahlardan arındıracak uluslararası bir nükleer silah kurultayı düzenlenmesini istedi.

Trident'in yenilenmesi için 100 milyar sterlin harcamanın yanlış bir karar olacağını ifade eden Corbyn bu paranın İngiliz ordusundaki birçok kişi tarafından, daha geleneksel ekipman ve güce harcanabileceği için istendiğine dikkati çekti. 

ETİKETLER