"IŞİD Afganistan'da Taliban'ın yerine geçiyor"

Irak ve Suriye'de etkili olan Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yeni hedefi Afganistan mı? Bölgeden gelen raporlarda IŞİD'in bu hedefine yaklaştığı belirtiliyor.

Haberler - ntv.com.tr 17.03.2015 - 14:17

"IŞİD Afganistan'da Taliban'ın yerine geçiyor"

2015'in ilk aylarından beri Afganistan'da Taliban'dan doğan boşluğu doldurmak için harekete geçtiği iddia edilen IŞİD'in bu hedefine oldukça yaklaştığı belirtiliyor.

Ocak 2015'te ülkedeki bazı militanların IŞİD'in lideri Bağdadi'ye bağlılık yemini ettiği iddia etmiş, bu iddiaların ardından Afgan ve ABD'li yetkililer örgütün Afganistan'da yandaş toplamak için çalışmalar yürüttüğü bilgisini doğrulamıştı.

Bölgeden gelen son raporlara göre, IŞİD'in Afganistan'daki varlığı her geçen gün artıyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) Afganistan temsilcisi, IŞİD'in Afganistan'daki küçük terör gruplarını tek çatı altında birleştirerek bölgedeki etkinliğini artırmak için çaba sarf ettiğini belirtti.

"ORTA ASYA'DAKİ ÜLKELER IŞİD'İN YENİ  DURAĞI OLABİLİR"

Kuzey Afganistan'daki IŞİD faaliyetleri ile ilgili gelen raporların ciddiye alınması gerektiğini belirten Rusya'nın BM temsilcisi Vladimir Safronkov ise AP'ye yaptığı açıklamada Orta Asya'daki eski SSCB üyesi ülkelerin IŞİD'in yeni durağı olabileceği uyarısında bulundu.

BM tarafından yayınlanan rapora göre, geçen yıl ülkede 3.700 sivil öldürüldü.

Bu durumun bölgeyi tehdit ettiğini ve Afganistan'daki istikrar ortamını ortadan kaldırabileceğini belirten Safronkov, BM Güvenlik Konseyi'nin bu konu hakkında acilen adım atması çağrısında bulundu.

ABD'NİN PLANLARINI ETKİLEYEBİLİR

Afganistan'da yaşanan bu gelişmelerin ülkede yaklaşık 10 bin askeri bulunan ve 2015'in sonunda bu sayıyı 5 bin 500'e indirmeyi planlayan ABD'nin planlarını ertelemesine de sebep olabileceği düşünülüyor.

Sayfa Yükleniyor...