Saldırı saat 15.25'te gerçekleşti. Kampa, çok sayıda havan mermisi ve roketle saldırı düzenlendi.

Saldırıya kampı korumakla görevli Türk askerleri tarafından anında karşılık verildi. Karşı ateşte hem havan hem de kampta konuşlu bulunan topçu bataryaları kullanıldı. Karşılıklı top atışı yaklaşık 2 saat boyunca devam etti. Saldırıda 4 Türk askeri yaralandı.

Şırnak'a tahliyeleri gerçekleştirilen askerlerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi..

IŞİD saldırısında yerel güçlerden 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başika'daki saldırı ve akabinde bölgede yaşanan gelişmeler hakkında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ile birer telefon görüşmesi yaparak bilgi aldı.

.GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

"16 Aralık 2015 tarihinde; DEAŞ(IŞİD) Terör Örgütü ile Peşmerge güçlerinin karşılıklı çatışmaları esnasında, saat 15.10 sularında, DEAŞ(IŞİD) Terör Örgütü'nün Peşmerge tarafına attığı KATYUŞA ÇNRA mermilerinin bir kısmı Türk askerlerinin de konuşlu bulunduğu Başika'daki Üs Bölgesine düşmüştür. Üs Bölgesine düşen mermilerden dolayı dört Kahraman silah arkadaşımız hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralanmış ve süratle Şırnak Devlet Hastanesi'ne tahliye edilmişlerdir. Tespit edilen DEAŞ(IŞİD) Terör Örgütü hedeflerine obüsler ile misliyle karşılık verilmiştir" 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Maalesef sözkonusu kampta tamamen Irak'a destek amacıyla uzun bir süredir yürütülen faaliyet, bazı çevrelerin maksatlı olarak yaydığı abartılı haberler sonucunda Irak ve Türkiye arasındaki dostluğa ve DEAŞ'a karşı aramızdaki işbirliğine yakışmayan bir sorun haline getirilmiştir. Bu kampanyalar sözkonusu kamp ve içindeki personeli terör örgütü nezdinde görünür kılmış, hedef haline getirmiş ve maalesef terör örgütünü cesaretlendirmiştir" denildi.