"IŞİD Suriye'de kimyasal silah kullandı"

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü uzmanları, geçtiğimiz ağustos ayında Suriye'deki kimyasal silah kullandığını açıkladı. Aktivistler, IŞİD'in kimyasal silah kullandığını iddia ediyor.

Haberler - ntv.com.tr - DW Türkçe 11.06.2015 - 16:48 | Son Güncelleme : 06.11.2015 - 16:49

"IŞİD Suriye'de kimyasal silah kullandı"

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü OPCW uzmanları, 21 Ağustos'ta Halep'in kuzeyindeki Marea bölgesindeki çatışmalarda hardal gazı kullandığı iddialarını doğruladı.

Böylece Suriye'de hardal gazı kullanıldığı iddiaları ilk kez bağımsız uzmanlar tarafından doğrulanmış oldu.

Bir örgüt yetkilisi Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "Biz bulguları değerlendirdik, fakat sorumluların kimler olduğunu araştırmadık" dedi.

Uzmanlar tarafından hazırlanan raporun OPWC üyesi ülkelere gönderildi. Örgüt üyesi ülkelerin temsilcileri bu konuyu görüşmek için bu ay sonunda Lahey'de bir araya gelecek.

"IŞİD KULLANDI"

Aktivistler, Suriye'de ağustos ayının sonunda muhaliflerin kalesi sayılan Marea bölgesinde kimyasal silah kullanıldığını öne sürmüştü.

Aktivistlerin iddialarına göre, aylarca Marea'da kontrolü ele geçirmek için çatışan IŞİD örgütü kimyasal silaha başvurdu. Çok sayıda yardım örgütü de bölgede kimyasal silah kullanıldığını rapor etmişti.

BM 1993'TE HARDAL GAZINI YASAKLAMIŞTI

Birleşmiş Milletler, 1993 yılında savaşlarda hardal gazı kullanımını yasaklamıştı. Etkisini 12 saat içinde gösteren hardal gazının genellikle öldürmediği, ancak iç kanama, kanser ve ciddi cilt sorunlarına yol açtığı belirtiliyor. Bu nedenle hardal gazı, kitle imha silahları arasında kabul edilmiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ağustos ayında BM ve OPWC uzmanlarından oluşan bir ekibin Suriye'de klor ve diğer kimyasal silahları kullananları ortaya çıkarması kararı almıştı.

"ESAD KLOR GAZI VE VARIL BOMBASI KULLANIYOR"

Suriyeli muhalifler ve Batı, Esad rejiminin klor gazı ve varil bombası kullandığını öne sürüyor. Suriye yönetimi ise bu iddiaları redderiyor. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, 2013 yılının ekim ayında ülkesindeki kimyasal silah mühimmatının imha edilmesini onaylamıştı.

IŞİD IRAK'TA DA KULLANIYOR

Son dönemlerde radikal İslamcı IŞİD örgütünün Irak'taki çatışmalarda kimyasal silah kullandığı iddiaları da yoğunlaştı.

Sayfa Yükleniyor...