"IŞİD için bir planımız var"

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Türkiye-Suriye sınırının IŞİD'ten tamamen temizlenmesi ve bölgede güvenliğin sağlanması için bir planları olduğunu, bunu uygulayacaklarını söyledi

Anadolu Ajansı 13.11.2015 - 11:55

"IŞİD için bir planımız var"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Kısa süre öncesine kadar IŞİD, Suriye’nin Türkiye ile yaklaşık 870 kilometrelik sınırının yarısından fazlasını kontrol ediyordu. Bugünse elinde sadece yüzde 15'i kaldı ve müttefiklerimizle geriye kalanını da zorla açıp güvenliği sağlamak için bir planımız var" dedi.  

Kerry, ABD Barış Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, "Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan ılımlı muhalif gruplara ikmal ve mühimmat desteğini artırdık. Başkan Barack Obama da ABD Özel Kuvvetler'den küçük bir ekibin IİŞD'e karşı mücadelede muhaliflere danışmanlık yapmak üzere bölgeye konuşlandırılmasına onay verdi" ifadelerini kullandı.  

Avrupalı müttefikleri daha fazlasını yapmaları için teşvik ettiklerini belirten Kerry, şöyle devam etti: 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry.

"İncirlik Hava Üssü’ndeki operasyonel tempomuzu artırıyoruz, daha sık ve etkili uçuşlar yapıyoruz. Kürt ortaklarımızla cesur bir operasyon düzenleyerek IŞİD'in birer birer öldüreceği 79 esiri kurtardık. Amaçlarımızı paylaşan ve sadece askeri değil, aynı zamanda IŞİD'in mali kaynaklarını, yabancı asker çekme olanağını ve tüm medya olanaklarını kullanarak bölücülük ve nefret mesajları yaymasına karşı eylemde bulunan koalisyona desteğini sürdüren Arap dostlarımızla da sürekli temas halindeyiz."  

Ürdün ve Lübnan'ın güvenlik kapasitesini geliştirmek için ek yardımda bulunduklarını anlatan Kerry, "Tüm bu çabalarımız karşılığını veriyor. Kısa süre öncesine kadar IŞİD, Suriye’nin Türkiye ile yaklaşık 870 kilometrelik sınırının yarısından fazlasını kontrol ediyordu. Bugünse elinde sadece yüzde 15'i kaldı ve müttefiklerimizle geriye kalanını da zorla açıp güvenliği sağlamak için bir planımız var ve bunu yapacağız" diye konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...