'IŞİD katliamları cezasız kalmayacak'

Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi, terör örgütü IŞİD'in Haziran ayında Tikrit kentindeki askeri birlikte gerçekleştirdiği katliamın "cezasız kalmayacağını" söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.09.2014 - 16:07

'IŞİD katliamları cezasız kalmayacak'

Yazılı açıklama yapan İbadi, "Tikrit'teki korkunç ve vahşi katliam cezasız kalmayacak. Bu suçu işleyen korkakları yakalayıp cezalandırmak için elimizdeki tüm imkanları seferber edeceğiz" dedi.

Katliama ilişkin soruşturmayı yürüten komiteden gelen raporu kamuoyuyla paylaşan İbadi şunları söyledi:

"Akan Iraklı kanının karşılıksız kalması kabul edilemez. Vatandaşın kanı ve onurunu korumak için var olan gücümüzle çalışacağız. Ülkenin her tarafı IŞİD militanlarından temizlenecektir."

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ise, yaptığı haftalık televizyon konuşmasında, "Spyker katliamında" hayatını kaybedenlerin "konuyla ilgili çalışmalarda bulunmak üzere" toplanmayı kabul eden parlamentoya teşekkür etti.

Söz konusu olaya değinen Maliki, "Katliamı yapanlardan bazılarının kimlikleri tespit edildi" dedi.

Dünyanın sonunda terör örgütü IŞİD tehlikesini fark edebildiğini ve ona karşı savaşmak için birleştiğini dile getiren Maliki, "IŞİD militanları, ciddiyeti ve gücü gördükten sonra Musul'dan kaçmaya başladılar" şeklinde konuştu.

SPYKER'DE 1700 KİŞİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
Musul'dan sonra 12 Haziran'da Tikrit'teki Spyker Askeri Üssü'nü ele geçiren IŞİD, Twitter hesabında yüzlerce kişinin kurşuna dizildiği bir video paylaşmıştı.

Irak parlamentosuna yakın kaynaklar da, söz konusu olayda aralarında öğrencilerin de bulunduğu güvenlik görevlisi, bin 700 kişinin öldürüldüğünü ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...