Halep'in kuzeyindeki El Rai kasabası yeniden IŞİD'in elinde

IŞİD, Halep'in kuzeyindeki El Rai kasabasını Özgür Suriye Ordusu militanlarının elinden geri aldı. Suriye ordusu ise, Rusya'nın desteğiyle Halep'e operasyon hazırlığı yapıyor.

Haberler - ntv.com.tr 11.04.2016 - 10:18 | Son Güncelleme : 11.04.2016 - 13:43

Halep'in kuzeyindeki El Rai kasabası yeniden IŞİD'in elinde

Suriye'de muhalif Özgür Suriye Ordusu'nun geçtiğimiz hafta ele geçirdiği El Rai kasabası yeniden IŞİD'in eline geçti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ÖSO militanlarının geçtiğimiz hafta Halep'in kuzeyinde ele geçirdiği kasaba ve köylerin yeniden IŞİD'in eline geçtiğini duyurdu.

ESAD HALEP'E OPERASYON HAZIRLIĞINDA

Suriye ordusu ise Rusya'nın da desteğiyle halep'e operasyon düzenlemeye hazırlanıyor.

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Suriye Başbakanı Vail el Halaki, Rus hava kuvvetleriyle rejim güçlerinin Halep'i geri almak için ortak operasyon planladıklarını söyledi.

Suriye Başbakanı Halaki bu operasyonla ateşkese uymayan tüm muhaliflerin önünü kesmeyi amaçladıklarını da söyledi.

Halep'te yıllardır devam eden çatışmalarda taraflar birbirine üstünlük sağlayamıyor. Kentin bir bölümü Esad yönetiminin kontrolündeyken, diğer bölümüyse muhalif grupların elinde bulunuyor.

BM ÖZEL TEMSİLCİSİ SURİYE'DE

BM Suriye özel temsilcisi Stafan de Mistura da barış görüşmeleri öncesinde Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

BM Suriye özel temsilcisi Stafan de Mistura'nın yapılması beklenen hükümet reformları hakkında bilgi almak üzere Şam'a gittiği öğrenildi.

BM özel temsilcisi, Şam'daki görüşmelerin ardından İran'ın başkenti Tahran'ı da ziyaret edecek. Suriye'de barışçıl bir çözüm bulunabilmesi için yapılan görüşmelerin bir sonraki turu 13 Nisan'da başlayacak.

Suriye hükümeti temsilcilerinin 13 Nisan'da yapılacak meclis seçimleri nedeniyle 14 ya da 15 Nisan'da görüşmelere katılması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...