IŞİD intihar saldırısıyla Kobani'ye döndü: 35 ölü

IŞİD, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kobani kentine intihar saldırıları düzenledi. Bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırıda en az 15 kişi öldü. Kobani'nin güneyindeki bir köyde de 20 sivil öldürüldü. Kentte çatışmaların sürdüğü yönünde haberler var.

Haberler - ntv.com.tr 26.06.2015 - 01:18

IŞİD intihar saldırısıyla Kobani'ye döndü: 35 ölü

IŞİD militanları tarafından düzenlenen saldırı Mürşitpınar sınır kapısı yakınlarında meydana geldi.

Patlayıcı yüklü araç gümrük sahasındaki yerleşim birimlerinin olduğu bölgede havaya uçuruldu. Saldırıda 15 kişi ölürken, onlarca kişi de yaralandı. Patlamada ölen ve yaralananların bir bölümü Suruç ve Şanlıurfa'daki hastanelere kaldırıldı.

PYD KIYAFETİ GİYMİŞLERDİ

Kobani'de bomba yüklü iki aracı patlatan IŞİD militanlarının PYD güçlerine ait kıyafetler giyerek saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edildi.

IŞİD'in üç taraftan Kobani'ye saldırı başlattığı, kent merkezinde de IŞİD ile Kürt gruplar arasında çatışmaların yaşandığı iddia edildi.

IŞİD KOBANİ'DE KÖYE SALDIRDI: 20 SİVİL ÖLDÜ

IŞİD gün içerisinde ise Kobani'in güneyindeki bir köye saldırı düzenledi. Saldırıda çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu 20 sivil öldürüldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, Brakh Bootan köyündeki saldırıda 20 sivilin IŞİD militanları tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdel Rahman, "IŞİD Türkiye sınırına yakın bölgede intihar saldırısı düzenledi. Bombalı saldırı sonrası Kobani kent merkezinde de çatışmalar yaşanıyor. Caddelerde cesetler var" dedi.

TÜRKİYE'DEN YALANLAMA

Suriye'deki bazı kaynaklar, patlayıcı yüklü aracın ve IŞİD militanlarının Türkiye sınırından Kobani'ye ulaştığını iddia etti. Ancak Başbakanlık kaynakları ve Şanlıurfa Valililği iddiaları yalanladı.

IŞİD militanlarının Cerablus üzerinden girdiğinin tespit edildiği belirtildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtiği iddialarına yalanlama geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, "Bu yalandır" açıklaması yaptı.

Türkiye sınırındaki Kobani'de düzenlenen intihar saldırısı sonrası halk Türkiye tarafına geçmeye çalıştı. 
Türkiye sınırındaki Kobani'de düzenlenen intihar saldırısı sonrası halk Türkiye tarafına geçmeye çalıştı. 

KURTULMUŞ'TAN AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Kobani'deki intihar saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Kurtulmuş, "Kobani'de bugün sabah itibariyle bombalar patladı. Çok sayıda insanın yaralandığı, öldüğü bilgisine sahibiz. Bu yaralıların önemli bir kısmı Türkiye'ye gelmiştir. Türkiye yaralıları hemen kabul etmiştir, bunlar hastanelerde tedavi altına alınıyor" dedi.

SINIRDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI 

Patlamanın ardından bir grup Suriyeli, Türkiye sınırında toplandı. Güvenlik güçleri sınır hattındaki önlemlerini artırdı.

Kobani'de IŞİD ile Kürt güçler arasındaki çatışmalar aylarca sürmüştü. Kürt peşmergelerin bölgeye gitmesi sonrası IŞİD militanları Kobani'den çıkarılmıştı. 
Kobani'de IŞİD ile Kürt güçler arasındaki çatışmalar aylarca sürmüştü. Kürt peşmergelerin bölgeye gitmesi sonrası IŞİD militanları Kobani'den çıkarılmıştı. 

5 AY ÖNCE IŞİD'DEN TEMİZLENMİŞTİ 

ABD önderliğindeki hava operasyonlarının da yardımıyla Kürt güçler, Kobani'yi 5 ay önce IŞİD militanlarından temizlemişti. Kobani'nin kurtarılması sonrası Suriye'deki Kürt güçlerin oluşturduğu YPG ile IŞİD militanları arasındaki çatışmalar devam etti.

IŞİD'İN CAN DAMARI KESİLDİ 

Kürt güçler geçtiğimiz hafta Tel Abyad'ı IŞİD'in elinden alarak, örgütün bir bakıma "can damarını" kesmişti. Tel Abyad, IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka ile bağlantı yolu üzerinde bulunması nedeniyle stratejik önem taşıyordu.

Sayfa Yükleniyor...