İlişkili Haberler

Irak Şam İslam Devtleti’nin (IŞİD) “Görünmez Şeyh” lakaplı lideri, Ebu Bekir Bağdadi’nin yıllar önce ABD’nin Irak’taki hapishanesinde tutukluyken çekilmiş bir fotoğrafı ortaya çıktı.

ABD’de yayın yapan CBS televizyonu tarafından yayınlanan fotoğrafın Irak’taki Bucca Kampı’nda 2004 yılında çekildiği belirtiliyor.

IŞİD içinde yüksek kademelerde görev alan en az 12 kişinin o dönemde Bağdadi ile bu kampta bulunduğunu belirten CBS, Kamptaki hükümlüler gibi sarı hapishane üniforması ile görüntülenen Bağdadi’nin IŞİD’in temellerini bu kampta attığına dikkat çekiyor. 

Geçtiğimiz aylarda Washington Post gazetesi de, Irak Savaşı esnasında tutuklananların yerleştirildiği Bucca Kampı’nda bulunan kişilerin hapisten çıktıktan sonra üst düzey IŞİD komutanları olduğunu iddia etmişti.

CBS’in kampta görev alan eski askerlere dayandırdığı haberine göre, Bucca’da aşırılıkla mücadele edebilmek adına bir rehabilitasyon programı uygulandı ama ABD bu programdan istediği verimi alamadı.

Çoğu terör örgütü liderinin aksine görüntü vermekten kaçınan Bağdadi, kendini Halife ilan ettikten sonra sadece 1 kez vaaz verirken görüntülenmişti.