NTV

IŞİD Musul'u ele geçirdi

NTV Haber

Dünya

Irak Şam İslam Devleti örgütü, Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'un kontrolünü ele geçirdi. Başbakan Maliki ise uluslararası topluma yardım çağrısında bulundu.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul, artık radikal bir örgüt olan 'Irak Şam İslam Devleti'nin kontrolüne geçti.

Irak ve Suriye'de şeriat devleti kurmak isteyen örgüt, günler süren çatışmaların ardından Musul'u ele geçirdi.

Irak ordusu silahlarını ve askeri araçlarını bırakarak kenti terketti.

Musul'daki çatışmalarda çok sayıda kişi hayatını kaybederken, kenti ele geçiren militanlar birçok askeri aracı ve binayı ateşe verdi.

Irak Meclis Başkanı Usame el-Nuceyfi ve Başbakan Nuri el-Maliki, Bölgesel Kürt Yönetimi ile uluslararası toplumdan destek istedi.

BAŞBAKAN'DAN YARDIM TALEBİ
Maliki, Bakanlar Kurulu'nun olağanüstü toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'da kontrolü ele geçirmesinin ardından yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ülkedeki muhtemel gelişmelere karşı orduyu alarma geçmeye çağıran Maliki, "Parlamentoyu olağanüstü hal ilan etmeye çağırıyoruz. Bakanlar Kurulu, güvenlik birimlerinin yeniden yapılandırılması, Ninova'nın (Musul'un bağlı olduğu vilayet) suçlulardan temizlenmesi için bir yol haritasının belirlenmesi ve bu doğrultuda gerekenin yapılması için kabine üzerine düşeni yapacak" ifadelerini kullandı.

"BM, AB ve Arap Birliği'nin terörle mücadelede ülkesine destek olmasını istiyoruz" diyen Maliki, komşu ülkelerden de "sınırlarını kontrol altında tutarak", "teröristlerin ikmal hatlarını kesmeye ve sızmalara engel olmasını" istedi.

KAÇIŞ BAŞLADI
Öte yandan binlerce Musullu yanlarına alabildikleri eşyalarla birlikte kenti terk ederek, Kürt bölgelerine sığınmak için yola çıktı. Erbil kentine uzanan karayolunda araç konvoyları oluştu.(FOTO GALERİYE GİT)

THY SEFERLERİ DURDURDU
Türk Hava Yolları da 20 Haziran'a kadar Musul seferlerini iptal ettiğini duyurdu.

IŞİD İLERLİYOR
Irak Şam İslam Devleti'ne bağlı militanların Salahaddin vilayetine doğru harekete geçtiği belirtilirken, peşmerge güçleri de olası bir saldırıya karşı güvenlik önlemlerini artırdı.

Irak Hava Kuvvetleri'nin Musul yakınlarında örgüte ait bazı mevzileri vurduğu, ordunun da kenti geri almak için hazırlık yaptığı belirtiliyor.