ABD'nin IŞİD planına Ankara engeli

ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik bombardıman alanını genişletme planı askıya alındı. Neden olarak Obama yönetimi ve Türkiye arasındaki fikir ayrılığı gösteriliyor.

NTV Haber 19.01.2015 - 11:07

ABD'nin IŞİD planına Ankara engeli


Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik bombardıman alanını genişletme planı haberi, Amerikan Washington Post gazetesinde yeraldı.

Gazete, Obama yönetiminden kıdemli bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD ile Türkiye'nin Suriye konusundaki önceliklerinin farklı olduğunu belirtti.

ABD'li yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncelik olarak Halep'i gördüğünü ve Beşşar Esad'ın gitmesine odaklandığını söyledi.

Obama yönetiminin önceliği olarak ise, IŞiD gösteriliyor. ABD Başkanı Obama geçen ay orduya Suriye'de IŞİD'e yönelik hava bombardımanını Türkiye sınırı boyunca genişletme yetkisi vermişti.

Plan doğrultusunda sınıra Türk komandoları da yerleştirilecek ve bombardımanın koordinasyonu konusunda yardım sağlanacaktı.

Operasyon kapsamında İncirlik Üssü'nün kullanılmasına da izin verilecekti. Ancak Washington Post planın parametrelerdeki fikir anlaşmazlığı nedeniyle şimdilik askıya alındığını yazıyor.

Sayfa Yükleniyor...