''IŞİD, Ramadi'de 503 kişiyi infaz etti'' iddiası

Irak'ta Enbar Vilayet Meclisi Başkanı Yardımcısı Falih el-İsavi, terör örgütü IŞİD'in, Ramadi'de 503 kişiyi infaz ettiğini ileri sürdü.

Anadolu Ajansı 17.05.2015 - 16:14

''IŞİD, Ramadi'de 503 kişiyi infaz etti'' iddiası

Enbar Vilayet Meclisi Başkanı Yardımcısı Falih el-İsavi, büyük bölümü IŞİD'in kontrolünde bulunan Ramadi'deki durumun son derece kaygı verici olduğunu söyledi.

Ordu güçlerinin, Ramadi'de IŞİD'e karşı henüz ciddi bir ilerleme kaydetmediğini ifade eden İsavi, şöyle konuştu:

"IŞİD militanları, Ramadi'de arasında asker ve sivillerinde de olduğu 503 kişiyiinfaz etti. Durum kritik. Bağdat hükümeti bölgeye takviye askeri güç gönderdi ancak bu istenilen düzeyde olmadı. Kentteki güvenlik krizinin aşılması için İbadi hükümetinin bölgeye daha fazla askeri birlik göndermesi gerekiyor. Koalisyon ülkelerinin de ciddi hava desteğine ihtiyaç var."

Sünni halkın yaşadığı Enbar'ın merkezi Ramadi, bir yılı aşkın bir zamandır DAEŞ'in elinde bulunuyor. Irak ordusu, IŞİD saldırıları sonucu bölgede kontrolüne aldığı yerleşim birimlerinden çekilmek zorunda kaldı. Örgütün, Ramadi'nin yüzde 90'ını ele geçirdiği ileri sürülmüş, Başbakan Haydar el-İbadi, söz konusu iddiayı yalanlayarak, IŞİD'e karşı "zafere" yakın olduklarını açıklamıştı.

IŞİD'DEN İNTİHAR SALDIRISI: EN AZ 40 ÖLÜ

Bu arada IŞİD'in, Irak'ın Ramadi kentinde bomba yüklü araçlarla intihar saldırısı düzenlediği ve saldırıda ilk belirlemelere göre en az 40 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...