"IŞİD Tedmur'da 280 kişiyi infaz etti"

IŞİD'in, Suriye'nin antik Tedmur kentinde (Palmiara) 280 kişiyi infaz ettiği öne sürüldü.

Anadolu Ajansı 22.05.2015 - 17:34

"IŞİD Tedmur'da 280 kişiyi infaz etti"

Tedmur'daki yerel aktivistlerden Ömer Hamza,  yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'in, Tedmur kent meydanında halkın gözleri önünde, aralarında "rejim için çalışan Halk Savunma Komitesi üyeleri, Şaitat aşireti mensupları ile kentte halka zarar verenlerin" de bulunduğu 280 kişiyi infaz ettiğini iddia etti.

Hamza, "IŞİD, kentte kendi kurallarını koymuş durumda, namaz vakitlerinde iş yerleri kapatılıyor. Kentte sigara, alkol satılması ve içilmesi yasak. Örgüt militanları, kenti ele geçirirken halka zarar veren kişileri yakalayarak infaz etti. IŞİD, Tedmur'u almadan önce kentte uyuyan hücreleri vardı" dedi.

İdamların, "baş kesme ve kurşuna dizme" şeklinde gerçekleştiğini kaydeden Hamza, "Korkudan mı, yoksa rejimin baskısından kurtulduğu için mi bilmiyorum ama IŞİD ile halk arasında kentte iletişim kurulmuş durumda. Kentte bayanlar çarşaflı olarak dışarı çıkıyor" ifadesini kullandı.

"HAPİSHANEDEKİ TUTUKLULARI PARA KARŞILIĞINDA TESLİM EDİYOR"

IŞİD'in antik kentteki Tedmur merkezi hapishanesinin denetimini de ele geçirdiğini söyleyen Hamza, "Örgüt, hapishanedeki tutukluları aileleriyle görüştürmüyor ancak para karşılığında tutukluları serbest bırakıyor. IŞİD, tutuklu ailelere skype üzerinden ulaşarak bu pazarlığı yapıyor" dedi.

Terör örgütünün Humus'taki T4 askeri havaalanına saldırdığını da belirten Hamza, "Militanlar, hala rejim için çalışan çok sayıda kişiyi arıyor, onları tesbit ettiği yerde infaz ediyor" diye konuştu.

Hamza ayrıca, IŞİD'in Tedmur cezaevini ele geçirmeden önce rejimin tahmini bine yakın tutukluyu başka yerlere naklettiğini ancak tamamının nakli için fırsat bulmadığını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...