Azez-Cerablus hattı birleştirildi, IŞİD Türkiye sınırından temizlendi

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 12. gününde Azez-Cerablus hattının birleştirilerek Türkiye sınırının terör örgütü IŞİD'den temizlendiği duyuruldu. Başbakan Yıldırım da gelişmeyle ilgili "98 kilometrelik sınır emniyete alındı, bütün terör örgütüleri püskürtüldü" açıklamasını yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 04.09.2016 - 18:50 | Son Güncelleme : 04.09.2016 - 22:42

Azez-Cerablus hattı birleştirildi, IŞİD Türkiye sınırından temizlendi

"Fırat Kalkanı" harekatıyla IŞİD Türkiye sınırından tamamen temizlendi.

Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun düzenlediği operasyonda akşam saatlerinde önemli bir gelişme yaşandı.

Azez-Cerablus hattının batısında Azez’in komşu ilçesi Çobanbeyli’ye dün Kilis ilinin Elbeyli ilçesinden bir grup TSK zırhlısının girmesiyle hız kazanan harekatın 12. gününde ÖSO yeni köyleri kurtardı.

Muhalifler, Çobanbey bölgesinde Tuveyran, Haliliye, Bab Lemon, Hac Veli ve Öküzöldüren köylerini IŞİD'den aldı.

Harekatın Cerablus ayağında da Türkiye sınırından güneye 24 kilometre derinliğe inen ÖSO, Fırat Nehri’nin batıya uzanan kolu Sucu Çayı’na ulaşmıştı.

ÖSO, Cerablus'un batısında bugün IŞİD'ten Ganime ve Süveyda köylerini de alarak, Çobanbey yönünden gelenlerle aynı anda, teröristlerin sınır hattında elinde kalan son köy olan Kadıköy'ü (El-Kadi) kurtardı.

SINIRIN 98 KİLOMETRESİ TEMİZLENDİ

Böylece, terör örgütü IŞİD'ın Türkiye sınırıyla teması tamamen kesildi. Azez'ten Cerablus'a kadar olan yaklaşık 98 kilometrelik sınırda, terör unsuru kalmadı. 

KURTARILAN ALAN 600 KİLOMETREKAREYE YAKLAŞTI

Türkiye sınırından Suriye içine doğru 3 ila 5 kilometre derinliğe sahip güvenli bir kuşak oluşurken, Fırat Kalkanı harekatı kapsamında ÖSO'nun kurtardığı alan 600 kilometrekareye yaklaştı.

BAŞBAKAN YILDIRIM: BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİ PÜSKÜRTÜLDÜ

Başbakan Binali Yıldırım'dan da gelişmeye ilişkin bir açıklama geldi. Diyarbakır'da STK'lara seslendiği konuşmasında konuya değinen Yıldırım, "Azez'den Cerablus'a kadar bütün 98 kilometre sınır emniyete alındı. Bütün terör örgütüleri püskürtüldü" dedi.

Yıldırım, "İstiyorlar ki Türkiye'nin sesi çıkmasın. Herkes at oynatsın, Türkiye bedel ödesin. Orada iç savaşa zemin hazırlıyorsunuz. Nam olsun şan olsun diye yapmıyoruz. Bizim inancımız, geleneğimiz bunu diyor, onun için yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...