İlişkili Haberler

İngiliz haber kanalı SKY News, Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütü IŞİD'in 22 bin militanının listesini ele geçirdiğini duyurdu. SKY News, IŞİD listesiyle ilgili yetkili kurumlara bilgi verildiğini açıkladı.

IŞİD üyelerinin tüm detaylarının yer aldığı 22 bin kişilik listede militanların adres, telefon numarası ve aile iletişim bilgilerinin yer aldığı belirtildi.

LİSTE FİRAR EDEN IŞİD'LİDEN 

22 bin militanın bilgilerini içeren hafıza kartının, IŞİD'den firar eden eski bir IŞİD üyesi tarafından İngiliz haber kanalı SKY News'e verildiği iddia edildi.

IŞİD iç güvenlik güçlerinden çalınan belgelerde aralarında İngiltere başta olmak üzere Avrupa, Kuzey Afrika, Kanada ve ABD'de adları bugüne kadar hiç duyulmamış örgüt militanlarının isimlerinin yer aldığı ifade edildi.

23 SORU YÖNELTİLİYOR 


Ele geçirilen listede IŞİD'in militanlara seyahat ettikleri ülkeler, eğitim durumları gibi 23 soru yönelttiği ifade edildi.

Listede intihar bombacısı olarak "şehit düşmek" isteyenlerin isimlerinin de yer aldığı belirtildi. Listedeki militanların en çok seyahat ettiği ülkeler ise, Yemen, Libya, Pakistan ve Afganistan olarak öne çıkıyor.

Militan olmak için başvuranlara IŞİD tarafından yöneltilen sorulardan bazıları şunlar:

  • Geçmişte cihat tecrübeniz var mı? Eğer varsa, nerede?
  • Ne olmak istiyorsunuz? Savaşçı mı, intihar bombacısı mı?
  • Hangi bölümde görev almak istiyorsunuz? Uzmanlaşmak istediğiniz alan?
  • Sana kefil olacak biri var mı? Var ise, kim?