IŞİD'den cihat çağrısı

Terör örgütü IŞİD tarafından yayınlanan videoda, Suriye'deki hava saldırıları haçlı seferi olarak nitelendirildi ve tüm Müslümanlar cihada çağrıldı.

NTV Haber 14.10.2015 - 08:46

IŞİD'den cihat çağrısı
ARŞİV

Suriye'de Amerikan ve Rus hava saldırılarına maruz kalan IŞİD, cihat çağırısı yaptı. 

Yayınlanan ses kaydında, Suriye'de devam eden Amerikan ve Rus hava saldırıları,  yeni bir haçlı seferi olarak nitelendirildi.

IŞİD, bu saldırılara karşı tüm Müslümanları kendileri ile birlikte cihada katılmaları çağrısında bulundu.

IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed el Adnan ise, yaptığı konuşmada, "Kendini Müslüman olarak tanımlayan herkesin haçlı ordusuna karşı mücadele etmesi gerek" dedi.

TANSİYON YÜKSELİYOR

Öte yandan, Rusya'nın Suriye'de yürüttüğü hava harekatı son hızıyla devam ederken, Pentagon sözcüsü operasyonun detaylarıyla ilgili açıklamar yaptı.

ABD askeri sözcüsü, Rus bombardımanının bölgede şu ana kadar kurulan dengelere zarar verdiğini ve Rusya'nın müdahalesinin ardından Birleşmiş Milletler’e ait insani yardım konvoylarının bölgeye ulaşamadığını söyledi.

Bombardımanın IŞİD hedeflerini vurmaktan oldukça uzak olduğunu da belirten sözcü, “Rusya'nın operasyonu rasgele ve umursamazca. Operasyon bölgede Rusya'nın iddia ettiğinin tam tersi etkiyi yaratıyor. Bombardıman çoğu zaman sivil halkı hedef alıyor. Korkarım Rusya, Suriye halkının acısını uzatmaktan başka bir şey yapmıyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...