"IŞİD ABD ve AB'ye sığınmacı diye militan gönderiyor"

IŞİD'in sığınmacı kisvesi altında Batılı ülkelere militan gönderdiğini iddia eden ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, "IŞİD bu yıl içinde ABD ve AB'ye saldırılarda bulunabilir" dedi.

ntv.com.tr 10.02.2016 - 11:57

"IŞİD ABD ve AB'ye sığınmacı diye militan gönderiyor"

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nde gerçekleştirilen "Küresel Tehditler" oturumunda ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, CIA Direktörü John Brennan, FBI Direktörü James Comey, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Direktörü Michael Rogers ve Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) Direktörü Vincent Stewart, ABD'nin ulusal çıkarları çerçevesinde öne çıkan güvenlik ve istihbarat konularıyla ilgili senatörlerin sorularını cevaplandırdı.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, IŞİD'in sığınmacı kisvesi altında ABD ve AB ülkelerine militan gönderdiğini iddia etti.

Terör örgütü IŞİD'in küresel anlamdaki etkinlikte El Kaide'yi geride bıraktığını ileri süren Clapper, "Şu anda en önde gelen tehdit olan IŞİD bu yıl içinde ABD ve AB'ye saldırılarda bulunabilir" dedi.

IŞİD'in Suriye ve Irak dışında Libya ve Afganistan gibi ülkelerde de yeni alanlar kazanma çabasında olduğunu belirten Clapper, IŞİD'nin de son dönemde Afganistan'ın belli bölgelerinde güç kazandığını dile getirdi.

IŞİD'in özellikle dijital araçları çok etkili bir şekilde kullanarak dünyanın her tarafından yeni katılımcılara ulaştığını belirten Clapper, geçtiğimiz yıl IŞİD'e Batılı ülkelerden 6 bin 600 militanın katıldığını, bu sayının bir önceki yıl ise 3 bin 400 civarında olduğunu belirtti.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Ortadoğu'da Sünni ve İran destekli Şii sekteryan grupları arasındaki tansiyonun önümüzdeki aylarda daha da artabileceğine işaret etti.

"IŞİD MİLİTANLARI LİBYA'YA KAYIYOR"

Libya'yı IŞİD'in Suriye ve Irak'tan sonraki en önemli hedefi olarak değerlendirdiklerini vurgulayan CIA Başkanı John Brennan da, Ortadoğu'da üzerlerindeki baskı artan IŞİD militanlarının bazılarının Libya'ya gitmeye başladıklarını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...