Clinton IŞİD'e yönelik kara savaşına karşı

ABD başkan aday adaylarından Hillary Clinton, IŞİD'e karşı kara savaşını desteklemeyeceğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.11.2015 - 06:34

Clinton IŞİD'e yönelik kara savaşına karşı

ABD'de, Demokrat Parti'nin başkan aday adaylarından Hillary Clinton, gaziler ve emekli askerlerle bir araya geldi.

Clinton burada yaptığı konuşmada, ABD'nin IŞİD ile mücadeledeki çabalarını artırması gerektiğini fakat büyük bir kara savaşını doğru bulmadığını söyledi.

Clinton, bir soru üzerine yaptığı açıklamada, tehdidin büyüklüğünü gerekçe göstererek IŞİD'e karşı kara savaşı ilanının destekçisi olmayacağını kaydetti.

Clinton, ABD'nin savaşın potansiyel maliyetini çok iyi anlamaya ihtiyacı olduğunu, şayet savaş ilan edilecekse, bunu destekleyecek iyi bir bütçeye sahip olunması gerektiğini belirtti.

Başkan Barack Obama'nın, IŞİD ile mücadele etmek amacıyla Suriye'nin kuzeyine bölgede yerel güçlerle işbirliği yapacak küçük özel operasyon güçlerini göndermesine sıcak baktığını belirten Clinton, Ortadoğu'da IŞİD'in yayılmasını durdurmak için ABD'nin büyük bir kara gücü bulundurmasına ise karşı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı olduğu dönemde ABD'nin Suriye'de daha agresif olmasını savunduğunu ifade eden Clinton, "uçuşa yasak bölge" için çağrıda bulunduğunu hatırlattı.

Konuşmasında Mısır'da düşen Rus uçağıyla ilgili de görüşlerini belirten Clinton, olayın IŞİD ile bağlantılı olması durumunda, bunun sadece ABD için değil, başka ülkeler için de "çıtayı yükselteceğini" ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...