'İdeolojilerini yenmeden IŞİD'i yenemeyiz'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD ve koalisyon ortaklarının, Irak,Suriye ve son günlerde de Libya'da terör estiren Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ideolojik yaklaşımını yenmeden, IŞİD'i yenemeyeceklerini söyledi.

Anadolu Ajansı 20.02.2015 - 08:44

'İdeolojilerini yenmeden IŞİD'i yenemeyiz'

Psaki, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile ABD arasında Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programı anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili sorulara verdiği yanıtta, Türkiye ile ortaklıklarından memnuniyet duyduklarını ve bu planı uygulamaya geçirmeyi dört gözle beklediklerini belirterek, "Gerçek şu ki, askeri etkenler olduğu kadar başka etkenler de var. Binlerce hava saldırısı gerçekleştirdik. Gelecek ay eğit ve donat programını başlatıyoruz. İnanıyoruz ki askeri etken, militanları savaş alanından püskürtmek için önemli bir etken. Yalnızca ABD değil, koalisyon ortakları da burada belirgin bir rol oynuyor. Ancak başka etkenler de var, ideolojilerini yenmezsek IŞİD'i yenemeyiz. Bizim odaklandığımız etkenlerden biri bu" diye konuştu.

Psaki, IŞİD üyelerinin sınırdan Suriye yada Irak'a geçmelerinin engellenmesi konusunda Türkiye'nin gevşek davranıp davranmadığına ilişkin soruya verdiği yanıtta da, "Bu konuda Türkiye ve başka koalisyon ortakları önemli adımlar attı. Bu konu üstünde konuştuğumuz etkenler konusunun bir parçası. Eğit ve donat programı elbette ki askeri etkisi olan bir program. Herkes birlikte çalışıyor IŞİD'e karşı koalisyon şemsiyesi altında. Koalisyonun bir parçası olarak bu ve diğer konularda Türkiye ile olan ortaklığımız ve çalışmamızdan memnuniyet duyduk. Elbette bu planı uygulamaya geçirmeyi dört gözle bekliyoruz. Türklere bu görüşmelerde yer almaları ve çabalarından dolayı teşekkür ediyor" dedi.

"IŞİD İÇİNDE 1700 RUS VATANDAŞI VAR"

Rusya istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Irak’ta IŞİD safında yaklaşık 1700 Rusya vatandaşının savaştığını açıkladı.  

ABD’nin başkenti Washington’da basına açıklamalarda bulunan Bortnikov, “Şu anda Rusya'dan Irak'a giden yaklaşık 1700 kişi Irak’ta. Yaklaşık 100 ülkeden 13 ile 20 bin kişinin IŞİD’e katıldığını tahmin ediyoruz” diye konuştu. Ülkeden çıkışlarının engellenmesi gerektiğini belirten FSB Başkanı, “Ülkelerine geri döndüklerinde de saldırını engellemeliyiz” diye konuştu.  Bortnikov, IŞİD ile mücadelede ABD ile işbirliği ve bilgi alışverişi yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...