IŞİD'in ABD'ye günlük maliyet 9 milyon dolar

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı gerçekleştirdiği operasyonların maliyetini açıkladı. Pentagon, IŞİD'le mücadalede şimdiye kadar 2.74 milyar dolar harcadı. IŞİD'le mücadelenini günlük maliyetinin 9 milyon dolar olduğu açıklandı.

ntv.com.tr 12.06.2015 - 10:26

IŞİD'in ABD'ye günlük maliyet 9 milyon dolar

Pentagon Irak ve Suriye'de terör örgütü IŞİD'e karşı Ağustos 2014'te başlatılan operasyonun maliyetinin 2 milyar 740 milyon dolar olduğunu belirtti. Rapora göre ABD, IŞİD'i durdurmak için her gün yaklaşık 9 milyon 100 bin dolar harcamak zorunda kalıyor.

Pentagon'dan yapılan açıklamada Irak ve Suriye'de IŞİD'le mücadelede yapılan harcamaların üçte ikisinin hava operasyonlarına gittiği de belirtildi.

Askeri hava operasyonları, gözetleme ve ikmal faaliyetleri için yapılan harcamalar bu kapsama giriyor. Yüksek teknolojili F-22 Raptor jetinin sadece bir saatlik uçuşu için harcanan para 68 bin doları buluyor.

Pentagon'un raporuna göre Amerikan donanmasının yaptığı harcamanın tutarı ise 438 milyon dolar. Askerî personelin üslere taşınması da bu kapsamda yer alıyor.

Kara kuvvetlerinin yaptığı harcama ise 274 milyon dolar olarak açıklandı. Iraklı askeri birliklere eğitim faaliyetleri de bu kapsama giriyor.

ABD'DEN IRAK'A YENİ ÜS

ABD Başkanı Barack Obama, en son bu hafta içinde 450 yeni askeri eğitmenin Irak'a gönderilmesi emri vermişti.

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de, IŞİD'le mücadelede Irak'a ek ABD askerlerinin gönderilmesine neden olabilecek şekilde ülkede farklı noktalarda daha fazla üs açılmasının gerekebileceğini söyledi.

"YENİ ÜSLER AÇMAMIZ GEREKİYOR"

ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak'a ilave 450 asker gönderme kararını değerlendiren Dempsey, "Bu oyunu değiştirecek bir durum mu? Hayır, bu yürütülmekte olan kampanyayı daha güvenli kılacak bir genişleme. Oyunu değiştirecek adımlar Irak hükümetinin kendisinden gelmek zorunda" dedi.

Sayfa Yükleniyor...