İlişkili Haberler

Rakka... Dünyanın en çok konuştuğu başkent, IŞİD'in başkenti. Rakka ve IŞİD'in hakimiyetindeki diğer yerleşim yerlerinden gelen haber ve görüntüler dünya basınında büyük yankı buluyor.

Son olarak, ingiliz Sky News televizyonu, üst düzey teknik bilgi ve beceri gerektiren; karadan havaya füzeler ile güdümlü ve uzaktan kumandalı bomba imalatına ilişkin bir video yayınladı. 

Bu görüntülerin Rakka'da bulunan bir silah geliştirme laboratuvarında çekildiğini öne süren Sky News muhabiri, IŞİD'in bomba yapımı konusunda yeni katılanlara kapsamlı eğitim verdiğini belirtiyor. 

Televizyonun haberine göre, bu görüntüler IŞİD'in propaganda videosu değil, eğitim amacıyla hazırlanmış bir video. Görüntülerdeki en çarpıcı sahne ise, bomba yüklü bir araca uzaktan kumanda yerleştirildiği bölüm. 

Canlı bombanın kullanılmadığı eylemlerde, aracın hedefe çarparak patlaması sağlanıyor. Aracın dikkat çekmemesi için bir de manken kullanılıyor. Çarpma yoluyla patlamanın gerçekleşmemesi ihtimaline karşı mankene bir algılayıcı yerleştiriliyor. 

Isıya duyarlı bu algılayıcı, mankene dışarıdan birinin dokunması halinde bombanın patlamasını sağlıyor. IŞİD'in "bomba akademisi" adını verdiği bu eğitim merkezinde, savaş uçaklarından atılmış füze ve benzeri silahların yeniden kullanılması için çalışmalar da yapılıyor. 

Karadan havaya kullanılması için düzenlenen bu tür silahlar IŞİD militanlarınca cepheye taşınıyor. 

Sky News bu görüntülerin IŞİD içerisindeki istihbarat ajanları tarafından elde edildiğine vurgu yapıp, bu kişiler arasında Rus ve Türk vatandaşlarının bulunduğuna dikkat çekiyor.