'IŞİD'in yabancı savaşçıları da gündemde'

ABD Savunma Bakanı Hagel'ın gelecek haftaki Türkiye ziyaretinde masada olacak konulardan biri, Pentagon Sözcüsü'ne yöneltilen soruyla netlik kazandı.

Haberler 03.09.2014 - 10:27

'IŞİD'in yabancı savaşçıları da gündemde'

ABD, IŞİD'e karşı geniş tabanlı bir uluslararası koalisyon peşinde.

Bu amaçla, Dışişleri Bakanı Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Obama'nın terörle mücadele danışmanı Lisa Monaco, bölge ülkelerine ziyaretlerde bulunacaklar.

Türkiye gelecek isim ise Hagel olacak. Bu ziyarete ilişkin açıklama, Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby'den geldi. Sözcünün, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamalardan da, Hagel'ın ziyeretinde IŞİD'e katılmak için Suriye'ye giden yabancı savaşçıların gündem maddelerinden biri olacağı ortaya çıktı.

Kirby, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, "Suriye'de IŞİD'e katılan yabancı savaşçıların büyük çoğunluğu Türkiye üzerinden geçiyor. Türkiye'nin IŞİD'le mücadeledeki rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya, Türkiye'nin rolünü değerlendirmenin kendisinin işi olmadığını ve bunun Türk hükümetine sorulması gerektiğini ifade etti.

Pentagon Sözcüsü John Kirby Pentagon Sözcüsü John Kirby

Kirby, konunun Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini, Türkiye'nin bölgede önemli bir ortak, bir NATO müttefiki olduğunu kaydetti. Kirby, "Türk hükümetinin yabancı savaşçılara dair endişeleri var ve olmalı da. Gelecek hafta oraya (Türkiye'ye) gidiyoruz ve hiç şüphem yok ki bu, Bakan Hagel ve mevkidaşı (Savunma Bakanı İsmet Yılmaz) arasındaki görüşmede ele alınacak konulardan biri olacaktır" dedi.

Aynı gazetecinin, "Türkiye'nin faydalı bir rol oynadığını düşünüyor musunuz?" sorusunu yöneltmesi üzerine de Kirby, "Türkiye'nin de, endişeleri olduğu için, bölgedeki diğer ortaklar gibi, bu konuyla ellerinden gelen en iyi biçimde mücadele etmek için çaba ve enerji harcadığına inanıyoruz. Bunun ötesinde bir detaya girmeyeceğim" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...