İskoçya'dan AB'ye: Ayrılmak istemiyoruz

İskoçya'nın AB'den ayrılmak istemediğini Brüksel'deki yetkililere anlattığını belirten İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, "İskoçya'nın AB ile ilişkilerini koruma isteğini dile getirdim" dedi.

Anadolu Ajansı 29.06.2016 - 16:34

İskoçya'dan AB'ye: Ayrılmak istemiyoruz

Ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi SNP lideri Nicola Sturgeon, Brüksel'de temaslarda bulunuyor. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ile bir araya gelen Sturgeon görüşme sonrası açıklama yaptı.

Sturgeon, "Bu sürecin oldukça erken bir aşamasındayız. İskoçya'nın AB ile ilişkilerini koruma isteğini dile getirdim. Önümüzde zorlu bir yol olduğunu biliyorum. Bugün yaptığım görüşmelerde, Birleşik Krallık'ın diğer bölgelerinin aksine İskoçya'nın AB'den ayrılmak istemediğini anlatıyorum" diye konuştu.

AP Başkanı Schulz da Sturgeon'ı dikkatlice dinlediğini ve çok şey öğrendiğini ifade etti. Nicola Sturgeon'ın bugün ayrıca AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile görüşmesi ve ardından basın toplantısı yapması bekleniyor.

İskoç halkı, 23 Haziran'da yapılan AB referandumunda birlikte kalmaktan yana oy kullanmıştı. İskoç halkının yüzde 62'si "AB'de kalalım", yüzde 38'i ise "AB'den ayrılalım" demişti.

23 Haziran'da yapılan AB referandumu sonucunun ardından Sturgeon yaptığı açıklamada, İskoçya'nın AB'deki yerini korumaya kararlı olduğunu belirterek, "ikinci bir referandumun masada olduğunu" söylemişti.

İskoçya'da 2014 yılında yapılan bağımsızlık referandumunda, Birleşik Krallık'ın parçası olarak kalmak isteyenler 10 puan farkla önde çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...