İslam karşıtı parlamenter yargılanacak

Hollanda'nın İslam ve yabancı karşıtı politikacısı Geert Wilders'a yargı yolu açıldı.

Anadolu Ajansı 20.05.2009 - 14:23

İslam karşıtı parlamenter yargılanacak

Hollanda'da İslam ve yabancı karşıtı tutumuyla tanınan Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'ın toplum içinde düşmanlık duygularına yol açmak ve bir gruba karşı hakaretlerde bulunmak suçlarından yargılanması gerektiği yolunda yerel mahkeme karar vermişti. Bu karara yapılan itiraz, yüksek mahkeme tarafından reddedilince, Wilders'in önünde yargı yolu açılmış oldu.

Yüksek mahkeme bugün açıklanan kararında, Wilders'ın, düşmanlık tohumları ekmek ve bir gruba yönelik hakarette bulunmak suçlamasıyla adli takibe uğramasının yerinde olduğu görüşüne varıldığını bildirdi.

Geert Wilders bir süre önce Amsterdam Mahkemesinin bu suçlardan dolayı hakkında soruşturma başlatılması yönünde verdiği karara karşı üst mahkemede itiraz etmişti.

Yüksek mahkemenin bu kararıyla Wilders'ın yargılanması kesinleşti. Wilders, büyük üzüntü duyduğunu ifade ettiği kararın "siyasi kaygılarla" verildiğini öne sürdü. Wilders, kararın, düşünce ve ifade özgürlüğüne tehdit oluşturduğunu iddia etti.

Geert Wilders hakkında, başta İslam karşıtı "Fitne" filmiyle olmak üzere, Müslümanlar ve Kur'an-ı Kerim hakkındaki açıklamaları dolayısıyla geçen yıllarda çok sayıda suç duyurusunda bulunulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...