Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'de bu yıl sonunda yapılacak başkanlık seçiminde bazı aday adaylarının İslam karşıtlığını körükleyen ve Müslümanları hedef alan açıklamalarından rahatsızlık duyduklarını belirterek, "İslamofobi illetinin Avrupa’dan ABD’ye sıçramasını istemiyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı 11.01.2016 - 15:15

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, JW Mariott Otel'de düzenlenen 8. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında konuştu.

Toplumsal ve kurumsal geleneklerin Türk dış politikasını güçlü kılan unsurlar olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Anadolu’nun bereketli topraklarından süzülen vicdan ve adalet duygusunun, dış siyasetin belirlenmesinde kendilerine rehberlik ettiğini söyledi.

Konferansın bu yılki ana temasını “Kriz Yönetimi ve İnsani Çözümler” olarak tespit ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, bu temayı belirlerken, Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı iki önemli etkinliği dikkate aldıklarını söyledi.

TÜRKİYE'DE İKİ ÖNEMLİ ZİRVE

Çavuşoğlu, ilk kez düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi'ni 23-24 Mayıs’ta İstanbul'da yapacaklarını, akabinde 27-29 Mayıs’ta Antalya’da en az gelişmiş ülkelerin lider ve bakanlarını bir araya getireceklerini anlattı.

"İSRAİL İLE HENÜZ MUTABAKAT YOK"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin İsrail ile olan ilişkilerinin de son dönemde sıkça gündeme geldiğini ifade etti.

İlişkilerin normalleşmesi için görüşmelerin devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Bizim İsrail’den üç talebimiz vardı. Bunlardan birincisi, Mavi Marmara saldırısından dolayı Türkiye’den özür dilenmesiydi, bu karşılandı. Özür dilendi, biz de kabul ettik. Tazminat ödenmesi ve Gazze’deki ambargonun kaldırılması, yerine getirilmesini beklediğimiz diğer iki talebimizdir. Ancak, bu konularda henüz bir mutabakata varılmış değil” değerlendirmesinde bulundu.

İRAN VE SUUDİ ARABİSTAN'A ÇAĞRI

Son dönemde bölgede yaşanan Suudi Arabistan-İran gerginliğine de konuşmasında yer veren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, durumun bölgedeki mevcut sorunları daha da derinleştirecek bir potansiyel taşıdığına işaret etti.

Bunun için, sağduyuyla hareket edilmesi, diplomatik kanalların sonuna kadar işletilmesi gerektiğini anlatan Çavuşoğlu, “Bölgenin yeni çatışmalara değil, uzlaşı ve işbirliğine ihtiyacı var. Ülkemiz, iki ülke arasındaki sorunların giderilmesi için her türlü gayreti göstermeye hazırdır” diye konuştu.

Türkiye'nin çevresinde ilişkilerine önem verdiği ülkelerden birinin de İran olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu ülke ile bölgesel konulara aynı perspektiften bakılmadığının bir sır olmadığını söyledi. "İranlı dostlarımızla tüm konuları açık yüreklilikle ele alıyoruz" diyen Çavuşoğlu, İran'ı başta Suriye olmak üzere bölgesel konularda daha yapıcı politikalar izlemeye teşvik ettiklerini vurguladı.

"İSLAMAFOBİ İLLETİ ABD'YE SIÇRAMAMALI"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirirken de iki ülkenin başta terör olmak üzere küresel sınamalara karşı dayanışmayı güçlendirdiklerini söyledi.

Bu yılın ABD için seçim yılı olacağını hatırlatan Çavuşoğlu, “Bazı adayların İslam karşıtlığını körükleyen ve Müslümanları hedef alan açıklamalarından rahatsızlık duyuyoruz. İslamofobi illetinin Avrupa’dan ABD’ye sıçramasını istemiyoruz” görüşünü dile getirdi.

"ESAD'IN SURİYE'NİN GELECEĞİNDE YERİ YOK"

Türkiye’nin izlediği Suriye politikasına yöneltilen eleştirileri de değerlendiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ülkede yaşanan olayların İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana karşılaşılan en büyük felaket olduğunu ifade etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’in Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığını artık herkesin görmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, Suriye’de barış ve istikrarın temininin ancak halkın iradesini doğrudan ortaya koyabileceği hür ve adil seçimlerin yapılmasıyla mümkün olacağını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...