İspanya sahte test kitleri kullanmış

İspanya'da Sağlık Bakanlığı'nın aldığı Çin malı corona virüs tanı kitleri lisanssız çıktı. Sağlık Bakanı İlla, lisansız çıkan kitlerin tedarikçi firma tarafından değiştirileceğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.03.2020 - 00:32 | Son Güncelleme : 27.03.2020 - 00:34

İspanya sahte test kitleri kullanmış

'da Sağlık Bakanlığı'nın aldığı Çin malı yeni tip corona virüs (Covid-19) hızlı tanı kitlerinin lisanssız çıktığı bildirildi.

Sağlık Bakanı Salvador İlla, yaptığı yazılı açıklamada, Çin malı hızlı tanı kitlerinin lisanssız olduğuna ilişkin çıkan iddiaları kabul etti.

Söz konusu kitleri "güvenilirliği" bulunan ulusal bir dağıtım şirketinden aldıklarını ve üzerinde "CE" (Avrupa'ya uygunluk) damgası bulunduğunu aktaran İlla, tedarikçi firmayla iletişime geçildiğini, yeni kitlerle değiştirileceğini bildirdi.

"HASSASLIK ORANI YÜZDE 30'U GEÇMİYOR"

İspanyol basınında, bugün gündeme getirilen ve mikrobiyoloji laboratuvarlarına göre normalde yüzde 80'in üzerinde olması gereken hassaslık oranının, "Çin malı" kitlerde yüzde 30'u geçmediği ve yanlış sonuçlar verdiği iddiaları yer almıştı.

Söz konusu tanı kitlerinin sayısının 9 bin olduğu öne sürülüyor.

İspanya'da, corona virüse karşı mücadelede en büyük sorun, sağlık malzemesi eksikliği olurken; hükümet tarafından dün yapılan açıklamada, Çin'den 432 milyon euroluk sağlık malzemesi alındığı ve hazirana kadar parça parça getirileceği duyurulmuştu.

Sağlık Bakanı İlla da konuya ilişkin, şu ifadeleri kullanmıştı:

"550 milyon maske satın aldık. Malzemeler, hemen gelmeye başlayacak. Gelecek 5 haftada 11 milyon eldiven gelecek. Corona virüs hızlı tanı kitinden ise 5,5 milyon satın aldık ve nisan sonuna kadar hepsi gelecek. Ayrıca nisan ve haziranda 950 solunum cihazı alacağız."

Corona virüs teşhisi konulan hastalarda, İtalya'nın ardından dünyada en fazla ölümün olduğu ikinci ülke İspanya'da, Sağlık Bakanlığının açıkladığı son verilere göre, ölü sayısı 4 bin 89'a, vaka sayısı ise 56 binin üzerine çıktı.

CORONA VİRÜS TESTİ NASIL YAPILIYOR?

Sayfa Yükleniyor...