İspanya'nın Leon kentinin Santa Luica de Gordon köyündeki maden ocağında, metan gazı patlaması sonucu 6 işçi öldü, 4'ü ağır 5 işçi yaralandı.

Yerel saat ile 14.00 sıralarında meydana gelen patlama, İspanya'da maden ocaklarında son 18 yılın en büyük kazası olarak kayıtlara geçti.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, kömür madeninde 15 kadar işçinin kazı yaptığı bir ocağın yakınlarında kokusuz, gürültüsüz ve büyük çapta bir metan gazı kaçağı olduğu, işçilerin koruyucu maske takmaya ve kaçmaya fırsat bulamadıkları ifade edildi.

700 nüfuslu Santa Lucia köyünde neredeyse her hanenin maden ocağında çalışan bir yakınının olduğu kaydedilirken, patlama sonrası olay yerine giden ailerde öfke ve sessizlik hakim.

Aileler, yaşları 30 ila 55 arasında olan maden ocağında ölen işçilere gözyaşı dökerken, kazada yaralanan bir madencinin eşi, duygularını gazetecilere şu sözlerle anlattı: ''İnsanlar, madencilere yapılan yardımdan dolayı ayrıcalıklı olduğumuzu düşünüyor ama kocalarımıza her sabah güle güle dediğimizde, onları tekrardan göreceğimizi bilemiyoruz.''

Bu arada İspanya'da ekonomik kriz gerekçesiyle maden işçilerine yönelik kesintiler yapılmasından dolayı, uzun süredir hükümetin maden sektörüyle ilgili politikasına karşı gösteriler yapan maden işçileri sendikaları, Leon'daki maden ocağındaki kazayı protesto amacıyla 48 saatlik iş durdurma kararı aldıklarını açıkladı. Maden işçileri sendikalarının protestosunun, bu gece yarısı başlayacağı duyuruldu.

Kazanın meydana geldiği maden ocağı, 1893 yılında kurulan Hullera Vasco-Leonesa firmasına bağlı. Ekonomik krizden etkilenen ve üretimi düşen firmanın likitide sorunundan dolayı mart ayından bu yana işçi çıkarma kararı aldığı ve işçilerinin maaşlarını gecikmeli ödediği bildirildi.